Segunda división peruana


Segunda División Peruana w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Segunda división peruana) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Segunda División Peruana - druga liga peruwiańska, której rozgrywki organizowane są przez federację piłkarską Federación Peruana de Fútbol. Obecnie w drugiej lidze peruwiańskiej gra 12 klubów.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Pierwsza edycja drugiej ligi peruwiańskiej miała miejsce w 1936 roku. Począwszy od sezonu w 2006 roku zmieniają się w lidze co najwyżej trzy kluby - mistrz awansuje do pierwszej ligi (Primera división peruana), a dwa najsłabsze w tabeli kluby muszą szukać swej szansy w Copa Perú. Na miejsce mistrza i dwóch najsłabszych klubów do ligi przybywają - wicemistrz turnieju Copa Perú i dwa najsłabsze kluby w tabeli pierwszej ligi. Taka organizacja rozgrywek sprawia, że jeden z dwóch najsłabszych w drugiej lidze klubów może nawet awansować do pierwszej ligi, jeśli zwycięży w Copa Perú.

Zasady spadku i awansu w poprzednich latach były różne - na przykład w 2005 roku dwa najlepsze kluby kwalifikowały się do 1/8 finału Copa Perú, a z ligi spadały 4 ostatnie w tabeli kluby. Jeszcze wcześniej mistrz drugiej ligi (który obecnie automatycznie awansuje do najwyższej ligi) rozgrywał baraż z ostatnim zespołem w tabeli pierwszej ligi.

W latach 1988-1990 zwycięzca drugiej ligi awansował do Regional Metropolitano, który stanowił jedynie pierwszy etap rozgrywek pierwszoligowych. W 1991 roku mistrz drugiej ligi w ogóle nie awansował z powodu reorganizacji pierwszej ligi. W roku 1992 mistrz drugiej ligi musiał rozegrać turniej barażowy ze zwycięzcami trzech stref regionalnych. W latach 1993-1997, tak jak obecnie, mistrz bezpośrednio awansował do pierwszej ligi. W latach 1998-2001 mistrz musiał rozgrywać baraż z ostatnim zespołem w tabeli pierwszej ligi. W roku 2002 i 2003 znów mistrz awansował do pierwszej ligi, ale w latach 2004 i 2005 mistrz i wicemistrz drugiej ligi otrzymywali jedynie prawo gry w 1/8 finału Copa Perú. Od roku 2006 mistrz drugiej ligi ponownie uzyskuje bezpośredni awans do pierwszej ligi.

Lista klubów drugiej ligi peruwiańskiej | edytuj kod

Sezon w roku 2007

Mistrzowie drugiej ligi | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Segunda división peruana" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy