Seitaad


Seitaad w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Seitaadrodzaj zauropodomorfa żyjącego we wczesnej jurze na obecnych terenach Ameryki Północnej. Został opisany w 2010 roku przez Josepha Serticha i Marka Loewena w oparciu o niekompletny szkielet (UMNH VP 18040) obejmujący 11 kręgów tułowiowych, 16 szyjnych, obręcze barkowe, niemal kompletną lewą a fragmentaryczną prawą kończynę przednią, niekompletną kość miedniczną i lewą kończynę tylną oraz gastralia. Szczątki odnaleziono w złożach piaskowca u podstawy Navajo Sandstone, przy granicy z formacją Kayenta, na terenie Comb Ridge w hrabstwie San Juan w Utah. Szczątki innych wczesnojurajskich zauropodomorfów odkryte w osadach Navajo Sandstone przypisywano do rodzaju Anchisaurus, jednak hipoteza ta bywa kwestionowana[1].

Pozycja szczątków Seitaad ruessi w piaskowcu

Holotyp Seitaad ruessi jest jednym z najbardziej kompletnych szkieletów kręgowców odkrytych w Navajo Sandstone. Osobnik prawdopodobnie zginął przed przysypaniem go przez osady. Seitad ruessi został uznany przez Serticha i Loewena za odrębny takson na podstawie kilku cech morfologicznych obręczy barkowej oraz kończyn przednich niewystępujących u innych zauropodomorfów. Analizy filogenetyczne przeprowadzone przez autorów sugerują, że Seitaad jest stosunkowo zaawansowanym prozauropodem, należącym do kladu Plateosauria, obejmującego m.in. plateozaury i bardziej zaawansowane zauropodomorfy, w tym zauropody. Niektóre analizy wspierały przynależność seitaada do Plateosauridae, jako takson bardziej zaawansowany niż koloradizaur, lecz bardziej bazalny od plateozaura i riochazaura. Inne sugerowały, że Seitaad należy do Massospondylidae jako rodzaj bardziej zaawansowany od masospondyla a siostrzany dla Adeopapposaurus[1]. Z analizy kladystycznej przeprowadzonej przez Apaldetti i współpracowników (2011) wynika, że Seitaad nie należał do Plateosauridae ani Massospondylidae, lecz był taksonem siostrzanym do kladu Anchisauria (obejmującego m.in. rodzaje Anchisaurus i Melanorosaurus oraz zauropody)[2].

Nazwa Seitaad pochodzi od nazwy mitycznego „piaskowego potwora” z folkloru Nawahów, który swoje ofiary grzebał w wydmach. Nazwa gatunkowa gatunku typowego honoruje Everetta Ruessa – artystę i przyrodnika, który w wieku 20 lat zaginął podczas badania południowych terenów Utah[1].

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c Joseph J. W. Sertich, Mark A. Loewen. A New Basal Sauropodomorph Dinosaur from the Lower Jurassic Navajo Sandstone of Southern Utah. „PLoS ONE”. 5 (3), s. e9789, 2010. DOI: 10.1371/journal.pone.0009789 (ang.). 
  2. Cecilia Apaldetti, Ricardo N. Martinez, Oscar A. Alcober i Diego Pol. A New Basal Sauropodomorph (Dinosauria: Saurischia) from Quebrada del Barro Formation (Marayes-El Carrizal Basin), Northwestern Argentina. „PLoS ONE”. 6 (11), s. e26964, 2011. DOI: 10.1371/journal.pone.0026964 (ang.). 
Na podstawie artykułu: "Seitaad" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy