Sejm Dzieci i Młodzieży


Sejm Dzieci i Młodzieży w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Sejm Dzieci i Młodzieży (Sejm DiM, SDiM) – akcja propagująca od 1994 r. parlamentaryzm wśród młodzieży, aktualnie gimnazjalnej i szkół ponadgimnazjalnych. Kadencja posłów trwa jeden rok, a jedyna sesja w roku odbywa się 1 czerwca w Dzień Dziecka.

Sejm DiM składa się, tak jak Sejm RP, z 460 posłów. Każde z 16 województw otrzymuje liczbę mandatów proporcjonalną do liczby uczniów w gimnazjach i szkołach średnich w danym województwie[1].

Obrady Sejmu DiM (tak jak Sejmu RP) odbywają się w sali plenarnej, poprzedzają je obrady komisji sejmowej, opracowującej projekt uchwały, konsultacje projektu oraz organizowane przez organizacje pozarządowe warsztaty tematyczne dla posłanek i posłów. Posłowie wybierają spośród siebie sprawozdawcę komisji, który jest reprezentantem komisji na posiedzeniach Sejmu. Zobowiązany jest on do odczytania treści Uchwały przygotowanej wcześniej przez członków Komisji Sejmowej, wyjaśnienia niejasności i wątpliwości oraz do odpowiadania na zapytania poselskie. Ma on możliwość ustosunkowywania się do wypowiedzi posłów i zgłoszonych przez nich poprawek. Każdy poseł ma prawo zgłosić poprawkę, popartą podpisami 40 innych posłów. Wystąpienie poselskie nie może trwać dłużej niż 2 minuty, zaś posła sprawozdawcy 6 minut. W prowadzeniu obrad Sejmu Dzieci i Młodzieży pomagają marszałkowie Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej. Posłowie mają również możliwość spotkania się z parlamentarzystami i ich klubami.

Sejm Dzieci i Młodzieży w Polsce to pierwsze tego typu przedsięwzięcie i inicjatywa w Europie. Obecnie tego rodzaju dziecięco-młodzieżowe parlamenty zostały zainicjowane także w Republice Francuskiej, Portugalii, Królestwie Wielkiej Brytanii, Finlandii i Republice Czech (stan na 2012 r.).

W 2018 roku, w związku z trwającym w Sejmie protestem niepełnosprawnych, Sejm Dzieci i Młodzieży został przeniesiony na wrzesień. Oddolna inicjatywa młodzieży protestującej przeciwko przeniesieniu SDiM doprowadziła do organizacji Parlamentu Dzieci i Młodzieży, który odbył się 1 czerwca na Uniwersytecie Warszawskim. Głównym koordynatorem PDiM został Błażej Papiernik, były marszałek Sejmu Dzieci i Młodzieży. W organizacji pomagał mu Zarząd Krajowy i Prezydium. Swoim patronatem Parlament Dzieci i Młodzieży objął m.in. Marek Michalak, rzecznik praw dziecka.

Spis treści

Jak zostać posłem | edytuj kod

Do 2009 roku przyznanie mandatu odbywało się na podstawie konkursu literackiego. Kandydaci pisali pracę na jeden z tematów, wyznaczonych przez Zespół Organizacyjny. Prace spływały do Kuratoriów Oświaty przy urzędzie wojewódzkim. Wojewódzka Komisja (wyznaczona przez Kuratora Oświaty) oceniała prace i najlepszym autorom przyznawała mandaty poselskie.

Następnie prace posłów oceniał Zespół Organizacyjny. Z każdego tematu wybierał około 20 najlepszych prac – ich autorzy dodatkowo na kilkanaście dni przed obradami Sejmu DiM zasiadali w Komisji Sejmowej. Każda Komisja wybierała spośród siebie trzech równych sobie marszałków Sejmu DiM oraz opracowywała projekt uchwał sejmowych.

Od roku 2010 kandydaci i kandydatki pracują w zespołach dwuosobowych. Aby móc otrzymać mandaty poselskie, zespół musi wykonać związane z tematyką sesji działanie społeczne (w 2010 roku – szkolna debata o samorządności uczniowskiej, 2011 rok – promowanie działań wolontariackich w społeczności lokalnej), a relację z wykonanych działań zamieścić na ogólnodostępnym serwisie https://sdim.sejm.gov.pl Mandaty poselskie otrzymują te zespoły, których relacje z działań lokalnych zostały najwyżej ocenione (zgodnie z liczbą mandatów przypadających na województwo). Inicjatorem i organizatorem nowej formuły rekrutacji do Sejmu DiM jest Fundacja Centrum Edukacji Obywatelskiej.

W 2010 r. powołano jedną komisję składającą się z 80 posłów[2]. Komisja została podzielona na podkomisje, a spośród siebie wybrała tylko dwóch, a nie jak wcześniej trzech marszałków. Komisja spotkała się dzień przed obradami plenarnymi, czyli 31 maja.

Od 2011 r. do komisji kwalifikowane są 64 osoby (po 4 z każdego województwa[3]). 2 tygodnie przed sesją Sejmu Dzieci i Młodzieży komisja opracowuje projekt uchwały, która będzie przez posłów poddana debacie podczas obrad 1 czerwca.

Delegacja XVI Sesji SDiM i projekt Stałej Komisji | edytuj kod

W wyniku inicjatywy podjętej przez posłów XVI Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży, obradującej nt. związany z samorządem uczniowskim, powołana została do jej reprezentowania pięcioosobowa Delegacja SDiM złożona z Marszałków XVI Sesji oraz jej najaktywniejszych posłów. Po przygotowaniu projektu regulaminu Stałej Komisji ds. Młodzieży przy Sejmie RP przez posłów Krystiana Ulbina i Bartłomieja N. Kota, dokonano prezentacji celów uznanych przez młodzież za najważniejsze na posiedzeniu sejmowej podkomisji ds. młodzieży. W celu dalszego propagowania powołania Stałej Komisji powołane zostało w porozumieniu z Marszałkami i posłami kolejnej – XVII Sesji SDiM – stowarzyszenie Byłych Posłów Sejmu Dzieci i Młodzieży.

Parlament Dzieci i Młodzieży | edytuj kod

Sala posiedzeń Sejmu RP, w której odbywają się sesje SDiM

Parlament Dzieci i Młodzieży to inicjatywa b. marszałka XVII Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży, Błażeja Papiernika, Prezydium XXIV kadencji SDiM (marszałków: Karola Zająca, Konrada Wojtowicza, Mieszka Czaplińskiego), Przewodniczącej Komisji, Aleksandry Ciżyńskiej, oraz posłów i marszałków XXIV i XXIII sesji SDiM (Małgorzaty Kuśmierczyk, Mikołaja Wolanina, Mateusza Wróblewskiego, Bartłomieja Rosiaka, Kacpra Mazurka, Zuzanny Krzemińskiej, Aleksandry Klickiej oraz Konrada Nawrotka)[4], która była odpowiedzią na odwołanie zaplanowanej na 1 czerwca 2018 roku[5]. XXIV sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży oraz przeniesienie terminu obrad na wrzesień przez Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, Marka Kuchcińskiego[6][7][8]. Odwołanie SDiM uzasadniano kwestiami organizacyjnymi oraz bezpieczeństwem wszystkich osób przebywających w budynkach sejmowych[9], co było bezpośrednim nawiązaniem do protestu osób niepełnosprawnych w Sejmie RP. Inicjatywa powstała oddolnie 17 maja – na dwa tygodnie przed 1 czerwca. Tematem posiedzenia PDiM było „Demokracja oraz wrażliwość społeczna”.[10]

Parlament Dzieci i Młodzieży zorganizowany został w Audytorium Maximum Uniwersytetu Warszawskiego, którego rektor Marcin Pałys wyraził zgodę na organizację wydarzenia w murach uczelni. Wydarzenie zostało objęte patronatem przez Rzecznika Praw Dziecka[11], Prezydent Miasta st. Warszawy[12], Młodzieżową Radę Miasta Warszawy, Młodzieżową Radę Miasta Lublina, Młodzieżową Radę Miasta Tarnobrzega, Młodzieżową Radę Miasta Gdańska, Młodzieżową Radę Miasta Białogard, Młodzieżowy Sejmik Województwa Podlaskiego, oraz koło naukowe In Altum UW. Partnerami zostali Uniwersytet Warszawski, Fundacja Forum Obywatelskiego Rozwoju, Fundacja Młodzieży Activis oraz Stowarzyszenie Projekt: Polska.

Parlament Dzieci i Młodzieży otrzymał na organizację grant z Funduszu Obywatelskiego[13] oraz darowizny od darczyńców. Ogłoszona również została kampania crowdfundingowa, z których zysk został przeznaczony na organizację PDiM.

Sesje Sejmu Dzieci i Młodzieży | edytuj kod

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

 1. XVII Sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży
 2. http://ceo.org.pl/binary/file.action?id=80060
 3. XVII Sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży
 4. Mikołaj Wolanin on Twitter, „Twitter” [dostęp 2018-08-02]  (pol.).
 5. Mikołaj Wolanin on Twitter, „Twitter” [dostęp 2018-06-01]  (pol.).
 6. Wyborcza.pl, wyborcza.pl [dostęp 2018-05-29] .
 7. Polsatnewspl, Nie dajcie wplątać się w politykę. Kuchciński chce sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży w parlamencie – Polsat News, „polsatnews.pl” [dostęp 2018-05-29]  (pol.).
 8. Wyborcza.pl, wyborcza.pl [dostęp 2018-05-29] .
 9. Informacja ws. tegorocznego Sejmu Dzieci i Młodzieży, www.sejm.gov.pl [dostęp 2018-05-29]  (pol.).
 10. Parlament Młodych – Organizujemy Parlament Młodych, parlamentmlodych.pl [dostęp 2018-05-29] .
 11. Parlament Dzieci i Młodzieży, www.facebook.com [dostęp 2018-05-29]  (pol.).
 12. Sejm Dzieci i Młodzieży odbędzie się poza parlamentem [dostęp 2018-05-29]  (pol.).
 13. Parlament Dzieci i Młodzieży, www.facebook.com [dostęp 2018-05-29]  (pol.).
 14. a b c XVIII sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży
 15. MlodaGdynia.pl - Sejm Dzieci i Młodzieży bez posłów z Gdyni, mlodagdynia.pl [dostęp 2019-05-14] .

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Sejm Dzieci i Młodzieży" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy