Senat Rzeczypospolitej Polskiej I kadencji (1922–1927) w encyklopedii
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwaniaSenat I kadencji (1922–1927) to izba wyższa parlamentu wybrana 12 listopada 1922. Pierwsze posiedzenie odbyło się 28 listopada 1922, zaś ostatnie 13 lipca 1927. Senat I kadencji wybrał wraz z Sejmem I kadencji jako Zgromadzenie Narodowe trzech Prezydentów RP.
Spis treści
Wybory | edytuj kod
Senat I kadencji został wyłoniony w drodze demokratycznych wyborów pięcioprzymiotnikowych (bezpośrednich, powszechnych, równych, tajnych i proporcjonalnych) przeprowadzonych na podstawie Konstytucji uchwalonej przez Sejm Ustawodawczy, oraz na podstawie ustawy z dnia 28 lipca 1922 ordynacja wyborcza do Senatu RP. Czynne prawo wyborcze mieli obywatele, którzy ukończyli 30 lat i od roku od dnia ogłoszenia wyborów zamieszkiwali okręg wyborczy, z wyjątkiem świeżo osiadłych kolonistów, robotników zmieniających pracę oraz urzędników służbowo zmieniających pracę. Bierne prawo wyborcze mieli obywatele, posiadający w dniu ogłoszenia wyborów ukończone 40 lat.
Wybierano 111 senatorów, z czego 93 w okręgach wyborczych oraz 18 z list państwowych. Okręgami wyborczymi były województwa oraz wydzielony okręg miasto Warszawa.
Udział poszczególnych list wyborczych w wyborach do Senatu w 1922 | edytuj kod
W trakcie kadencji 7 senatorów zrzekło się mandatu, zaś 8 zmarło.
Struktura Senatu I kadencji | edytuj kod
Marszałkiem seniorem otwierającym pierwsze posiedzenie był Bolesław Limanowski z PPS, zaś sekretarzami Bolesław Bielawski ze Związku Ludowo-Narodowego i Jan Woźnicki z PSL „Wyzwolenie”.
1 grudnia 1922 na Marszałka Senatu wybrano Wojciecha Trąmpczyńskiego, a na wicemarszałków Jakuba Bojkę z PSL „Piast”, Antoniego Stychela z ZLN i Jana Woźnickiego z PSL „Wyzwolenie”.
Funkcjonowały senackie komisje:
- Komisja Administracyjna – przewodniczący Juliusz Zdanowski (ZLN);
- Komisja Gospodarstwa Społecznego – przewodniczący Andrzej Średniewski PSL „Piast”);
- Komisja Oświaty i Kultury – przewodniczący Stanisław Kalinowski (PSL „Wyzwolenie”);
- Komisja Prawnicza – przewodniczący Michał Ringel (KŻ);
- Komisja Regulaminowa – przewodniczący Leon Kazimierz Łubieński (ChN);
- Komisja Skarbowo-Budżetowa – przewodniczący Leon Nowodworski (ChD);
- Komisja Spraw Zagranicznych i Wojskowa – przewodniczący Marian Kiniorski (ZLN).
Bibliografia | edytuj kod
- Andrzej Ajenkiel: Historia sejmu polskiego t. II. Część II, II Rzeczpospolita. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1989. ISBN 83-01-09500-8.
OryginałEdytujHistoria i autorzy
