Sengcan


Jianzhi Sengcan w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Sengcan) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Jianzhi Sengcan (ok. 529-613[1]; chiń. 鑑智僧璨, Wade-Giles Chien-chih Seng-ts’an, kor. Sŭngch’an; jap. Konchi Sōsan; wiet. Tăng Xán) – był trzecim patriarchą (chiń. sanzu 三祖) buddyzmu chan jako następca Huike, przed Daoxinem.

O jego życiu zachowało się tak mało informacji, że niektórzy badacze w ogóle wątpią w jego istnienie[2].

Praktykował u mistrza Huikego przez 6 lat. Po otrzymaniu od niego przekazu Dharmy, mistrz Sengcam przebywał na górze Wangong w Shuzhou.

W latach 574–577 władca Wu z dynastii Zhou postanowił prawie całkowicie zniszczyć buddyzm. Zamknięto klasztory, niszczono wszelkie teksty buddyjskie i posągi, siłą zmuszano do mnichów i mniszki do rezygnacji ze stanu mnisiego. Prawdopodobnie wtedy mogły ulec zniszczeniu wszelkie materiały związane z Patriarchą[2].

W czasie prześladowań buddyzmu usunął się z publicznego życia i żył wśród świeckich ludzi oraz w górskiej pustelni. Ten okres trwał ponad 10 lat. Był znany z przyjacielskiego nastawienia do wszystkich, współczucia i łagodności[3].

W erze kaihuang (581–600) wraz ze swoim uczniem, późniejszym mistrzem chan Tingiem, przebywał w pustelni na górze Huangong[a].

Przypisuje mu się, jednak zapewne niesłusznie[4], wiersz 信心銘 Xinxin ming (Strofy wiary w Umysł), w których próbował ująć całą naukę chan w jednym krótkim poemacie. Podkreślał niedwoistość i odrzucenie przywiązania do odróżniania i klasyfikowania dokonywanego przez racjonalny umysł.

Jego szczątki spoczywają w pagodzie w klasztorze Qingyuan (乾元寺), zwanym także Klasztorem Trzeciego Patriarchy (Sanzu si 三祖寺), w powiecie Qianshan (潜山县) prowincji Anhui (安徽)[5].

Spis treści

Uwagi | edytuj kod

  1. Obecnie Shuzhou w powiecie Qianshan w prow. Anhui

Przypisy | edytuj kod

  1. Takie daty podaje Wendi L. Adamek w cytowanej pracy str. 144
  2. a b Andy Ferguson. Zen's Chinese Heritage. Str. 24
  3. Heinrich Dumoulin. Zen Buddhism: A History. India and China. Str. 97
  4. John McRae. The Northern School and the Formation of Early Chan Buddhism. Str. 11
  5. http://www.chinesepilgrimage.com/2013_02_01_archive.html

Bibliografia | edytuj kod

  • Andy Ferguson: Zen's Chinese Heritage. Boston: Wisdom Publications, 2000, s. 24–25. ISBN 0-86171-163-7.
  • John R. McRae: The Northern School and the Formation of Early Chan Buddhism. Honolulu: University of Hawaii Press, 1986, s. 393. ISBN 0-8248-1056-2.
  • Wendi L. Adamek: The Mystique of Transmission. On Early Chan History nad Its Contexts. Nowy York: Columbia University Press, 2007, s. 578. ISBN 978-0-231-13644-8.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Sengcan" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy