Sensotronic Brake Control


Sensotronic Brake Control w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Sensotronic Brake Control – elektrohydrauliczny układ hamulcowy, który działa znacznie szybciej i bardziej efektywnie niż układ tradycyjny[1].

Dzięki zastosowaniu tego systemu udało się zintegrować wszystkie funkcje związane z hamowaniem samochodu (ABS, BAS, EBD i częściowo ESP)[potrzebny przypis].

Stosowany w samochodach marki Mercedes[1]. Występuje w modelach W211 i S211 (Klasa E sedan i kombi) a także w C219 (CLS) oraz R230 (SL). Ze względu na narzekania użytkowników Mercedes - przy okazji liftingu tych modeli - zrezygnował z tego rozwiązania[1].

W autach z SBC pedał hamulca podczas normalnej pracy jest zwykłym potencjometrem połączonym z elektroniką SBC jedynie za pomocą przewodów elektrycznych. Natomiast pompa (elektro-hydraulika) SBC wytwarza ciśnienie w układzie, magazynuje je i dozuje na poszczególne koła. W samochodach z SBC każde koło hamuje z inną siłą dopasowaną do aktualnych warunków drogowych. Jest to więc rozwiązanie jeszcze bardziej zaawansowane niż tradycyjny układ ABS[1].

W wypadku potrzeby nagłego i bardzo mocnego hamowania, system wykorzystuje specjalną rezerwę wysokiego ciśnienia – jest to zatem coś w rodzaju awaryjnego, dodatkowego wspomagania[1].

Ze względu na zbytnie zaawansowanie tego układu, trudności w obsłudze serwisowej, koszty obsługi oraz awaryjność (zdarzały się przypadki zaniku występowania siły hamowania, zakończone wypadkiem), Mercedes zrezygnował ze współpracy z Boschem (producentem tego układu) i w 2006 roku wycofał się z montowania SBC w tych modelach, w których było to ekonomicznie uzasadnione (m.in. w W211 i CLS)[1].

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c d e f SBC w Mercedesach AutoBezTajemnic.pl
Na podstawie artykułu: "Sensotronic Brake Control" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy