Seollal


Seollal w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Seollal (kor. 설날) – nazwa obchodów koreańskiego Nowego Roku. Obchody tego święta przypadają na pierwszy dzień nowego roku koreańskiego kalendarza księżycowo – słonecznego i trwają trzy dni. Z świętem tym związanych jest wiele różnorodnych zwyczajów[1].

Spis treści

Potrawy | edytuj kod

Tteokguk – tradycyjna koreańska zupa z plastrami ciasta ryżowego. Opis składu tej zupy zawiera się w jej nazwie. „Tteok” znaczy po koreańsku placek ryżowy. Z kolei „guk” to w języku koreańskim zupa. Tteokguk zwykle przygotowywany jest na bazie bulionu wołowego[2].

Galbijjim – potrawa z żeberek wołowych z warzywami i grzybami[3].

Japchae – makaron przygotowywany z słodkich ziemniaków (batatów) podawany z warzywami i mięsem[4].

Soju – typowy koreański destylowany napój alkoholowy[5].

Relacje rodzinne | edytuj kod

Seollal jest typowo rodzinnym świętem, które spędza się w gronie rodzinnym. Podczas tego święta składa się hołd przodkom i starszyźnie rodzinnej. Młodsi członkowie rodzinny składają starszym specjalny pokłon. Z Kolei starsi członkowie rodzinny błogosławią młodszym i obdarują ich sebaetdon czyli "świątecznymi pieniędzmi" lub prezentami[6].

Kult przodków | edytuj kod

W czasie święta seollal przygotowuje się stół pełen potraw przy wykorzystaniu specjalnego świątecznego serwisu. Stanowi to wspomnienie i dar dla przodków. Zwyczaj ten zwany jest charye. Po odprawieniu modlitwy ku czci przodków zasiada się do spożycia przygotowanych pokarmów[7].

Gry i zabawy ludowe | edytuj kod

Yut to tradycyjna gra planszowa gra się w nią całą rodziną podczas seollal jak i w czasie innych koreańskich świąt. Do tej gry używa się specjalnych patyków, lub fasolek, których podrzucanie bardzo emocjonuje uczestników gry[8].

Jegichagi jest to gra podobna do gry w zośkę. Polega ona na odbijaniu nogami specjalnej lotki podobnej do lotek używanych do badmintona w taki sposób, aby ta nie spadła na ziemie[9].

Neolttwigi to specjalna zabawa polegająca na skakaniu na dźwigni zwanej neol, na której każdym końcu znajduje się po jednej osobie. Skaczą one na przemian, aby podrzucić jak najwyżej osobę po drugiej stronie[10].

Gonngi to popularna wśród dzieci prosta zabawa polegająca na podrzucaniu jednego lub kilku kamieni i łapaniu pozostałych w określony sposób. Gra ta przypomina polskie hacle.

Yeonnalligi to puszczanie latawców, które odcina się i puszcza w samotny lot. Ma to symbolizować odcięcie się od dawnych problemów i puszczenie ich w dal. Czasem tę zabawę się urozmaica i jej uczestnicy próbują swoim latawcem zerwać zerwać linki innych osób[11].

Strój | edytuj kod

Zwyczajowo na czas obchodów nowego roku powinno się być ubranym w tradycyjny koreański strój hanbok. Najlepiej jeśli jest wtedy noszony nowy zestaw[12].

Daty koreańskiego nowego roku | edytuj kod

Święto Seollal podobnie jak chuseok jest obchodzone zgodnie z koreańskim kalendarzem księżycowo-słonecznym. Przez to jego data według kalendarza gregoriańskiego jest zmienna[13].

 • 9 lutego 2013
 • 30 stycznia 2014
 • 18 lutego 2015
 • 7 lutego 2016
 • 27 stycznia 2017
 • 15 lutego 2018
 • 4 lutego 2019
 • 24 stycznia 2020

Przypisy | edytuj kod

 1. http://english.visitkorea.or.kr/enu/SI/SI_EN_3_6.jsp?cid=941952 , http://www.timeanddate.com/holidays/southkorea/seollal-holiday-1
 2. Tteokguk (Korean Rice Cake Soup) - Korean Bapsang, www.koreanbapsang.com [dostęp 2017-11-20]  (ang.).
 3. Beef short ribs (Galbijjim) recipe - Maangchi.com, www.maangchi.com [dostęp 2017-11-20]  (ang.).
 4. http://www.sbs.com.au/food/recipes/japchae, http://www.visitkorea.com.my/article/how-koreans-celebrate-seollal-lunar-new-year
 5. Korea's Most Eastern Sunrise | Seollal Lunar New Year in Ulsan, 10mag.com [dostęp 2017-11-20]  (ang.).
 6. Celebrating Seollal in Korea: Glimpse of Local New Year’s Customs | Official Korea Tourism Organization, english.visitkorea.or.kr [dostęp 2017-11-20]  (ang.).
 7. Lunar New Year's Charye (차례) - an acorn in the dog's food, samedi.livejournal.com [dostęp 2017-11-20] .
 8. AfterMarket.pl, www.ecola.com.pl [dostęp 2017-12-11]  (pol.).
 9. Seollal seasoned with traditional foods and folk games : Korea.net : The official website of the Republic of Korea, www.korea.net [dostęp 2017-11-20]  (ang.).
 10. Seollal seasoned with traditional foods and folk games : Korea.net : The official website of the Republic of Korea, www.korea.net [dostęp 2017-11-20]  (ang.).
 11. http://koreajjang.wordpress.com/2010/05/15/traditional-games/ , http://www.gwangjunewsgic.com/online/seollal/
 12. Celebrating Seollal in Korea: Glimpse of Local New Year’s Customs | Official Korea Tourism Organization, english.visitkorea.or.kr [dostęp 2017-11-20]  (ang.).
 13. Seollal Holiday in South Korea, www.timeanddate.com [dostęp 2017-11-20] .
Na podstawie artykułu: "Seollal" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy