Seondeok (królowa)


Seondeok (królowa) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Grobowiec królowej Seondeok w Gyeongju

Seondeok lub Sŏndŏk (zm. w 647) – królowa państwa Silla, jednego z Trzech Królestw Korei, panująca w latach 632–647; pierwsza kobieta–władczyni w historii Półwyspu Koreańskiego[1].

Objęła władzę w 632 jako najstarsza córka króla Jinpyeonga (Chinp'yŏnga), który w momencie śmierci nie miał męskich potomków. W Samguk sagi (Kronice trzech królestw) stosowany jest w odniesieniu do niej tytuł wang (król)[1].

Panowanie Seondeok było okresem rozkwitu kulturowego i naukowego, w kraju kontynuowano politykę promowania buddyzmu, nastąpiła centralizacja władzy. Według Samguk sagi jednym z pierwszych dokonań władczyni było wprowadzenie programu opieki nad potrzebującymi na terenie całego kraju. Z inicjatywy Seondeok w kraju wybudowanych zostało wiele szkół i świątyń. W stolicy kraju, Gyeongju, wzniesiono obserwatorium astronomiczne Cheomseongdae (Ch'ŏmsŏngdae), świątynię Bunhwangsa (Punhwangsa)[2], a na terenie kompleksu świątynnego Hwangnyongsa – dziewięciopiętrową pagodę[1].

W polityce zagranicznej Seongdeok zmagała się z ościennymi królestwami koreańskimi – Goguryeo i Baekje. W 643 roku udało się jej zawrzeć sojusz z chińskim cesarstwem Tang, uzyskując pomoc wojskową w walkach z rywalami. Skutecznie przeciwstawiła się wysuniętym jednocześnie przez cesarza Tang Taizonga żądaniom zrzeczenia się władzy na rzecz chińskiego księcia[1]. Jej działania dały podwaliny pod zjednoczenie Trzech Królestw, co nastąpiło ponad dwadzieścia lat po jej śmierci, w 668 roku[2].

Zmarła w 647 roku najprawdopodobniej w wyniku choroby, podczas trwającej rebelii arystokratów sprzeciwiających się powierzaniu władzy w ręce kobiety. Powstanie zostało stłumione, a miejsce na tronie zajęła królowa Jindeok (Chindŏk)[1].

Królowa pochowana została w grobowcu na zboczu świętego wzgórza Nangsan w Gyeongju[1][2].

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c d e f Mark Cartwright: Queen Seondeok (ang.). Ancient History Encyclopedia. [dostęp 2019-03-25].
  2. a b c Royal Tomb of Queen Seondeok (경주 선덕여왕릉) (ang.). Korea Tourism Organization. [dostęp 2019-03-10].
Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Seondeok (królowa)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy