Sep'o


Sep'o w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Sep'o (kor. 세포군, Sep'o-gun) – powiat w Korei Północnej, w prowincji Kangwŏn. W 2008 roku liczył 61 113 mieszkańców[2]. Graniczy z powiatami: Pŏptong od północy, Kosan od północnego wschodu, Hoeyang od wschodu, Ch’angdo od południowego wschodu, Kimhwa i P'yŏnggang od południa, a także P'an'gyo od zachodu. Przez powiat przebiega 141-kilometrowa linia kolejowa Ch'ŏngnyŏn Ich'ŏn, łącząca Sep'o i powiat P'yŏngsan (prowincja Hwanghae Północne), a także 145-kilometrowa linia kolejowa Kangwŏn, łącząca powiaty Kowŏn (prowincja Hamgyŏng Południowy) oraz P'yŏnggang w prowincji Kangwŏn.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Przed wyzwoleniem Korei spod okupacji japońskiej tereny należące do powiatu wchodziły w skład powiatu P'yŏnggang. W obecnej formie powstał w wyniku gruntownej reformy podziału administracyjnego w grudniu 1952 roku. W jego skład weszły wówczas tereny należące wcześniej do miejscowości Sep'o, Yuryul (obie powiat P'yŏnggang), Rangok (7 wsi, powiat Hoeyang) oraz Singosa (3 wsie, powiat Anbyŏn). Powiat Sep'o składał się wówczas z jednego miasteczka (Sep'o-ŭp) i 19 wsi (kor. ri). W marcu 1961 roku do powiatu przyłączono z powiatu P'yŏnggang wieś Rimok, a z powiatu Pŏptong wieś Sindong.

Gospodarka | edytuj kod

Lokalna gospodarka oparta jest na rolnictwie. Szczególnie znana w kraju jest tutejsza rzodkiew. W tutejszych gospodarstwach rozwinięte jest także sadownictwo i hodowla żywego inwentarza. Istotne dla gospodarki regionu jest także górnictwo. Teren powiatu kryje złoża molibdenu, srebra, cynku i fluorytu.

Podział administracyjny powiatu | edytuj kod

W skład powiatu wchodzą następujące jednostki administracyjne:

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. D P R Korea 2008 Population Census – National Report (ang.). Central Bureau of Statistics Pyongyang, DPR Korea. [dostęp 2012-10-10].
  2. D P R Korea 2008 Population Census – National Report (ang.). Central Bureau of Statistics Pyongyang, DPR Korea. [dostęp 2012-10-10].

Bibliografia | edytuj kod

  • 강원도 세포군 (kor.), 북한지역정보넷 (North Korean Human Geography – CyberNK.net), [dostęp: 10 października 2012].
  • 세포군(洗浦郡) SEPOGUN (kor.), 중앙일보 (Joongang Daily – NK.joins.com), [dostęp: 10 października 2012].
Na podstawie artykułu: "Sep'o" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy