Serafin (Storheim)


Serafin (Storheim) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Serafin, imię świeckie Kenneth William Storheim (ur. 25 stycznia 1946 w Edmonton) – były biskup Kościoła Prawosławnego w Ameryce.

Życiorys | edytuj kod

Pochodzi z mieszanej rodziny szkocko-norweskiej wyznania luterańskiego. Ukończył studia niższego stopnia w Alberta w 1968, zaś trzy lata później ukończył Szkołę Teologiczną w Vancouverze. W 1978 przyjął prawosławie, przyjmując na ponownym chrzcie imię Serafim. Wstąpił do seminarium duchownego św. Włodzimierza w Nowym Jorku, który ukończył w 1981 z tytułem magistra teologii. 28 października 1979 przyjął święcenia diakońskie, zaś po miesiącu – kapłańskie. Wyjechał wówczas na krótko do monasteru Nowy Wałaam, po czym pracował jako proboszcz w kilku parafiach. 3 kwietnia 1987 złożył śluby monastyczne w monasterze św. Tichona Zadońskiego w South Canaan.

13 czerwca tego samego roku konsekrowany na biskupa pomocniczego archidiecezji Kanady z tytułem biskupa Edmonton, zaś trzy lata później został biskupem ordynariuszem tej samej diecezji. W marcu 2007 podniesiony do godności arcybiskupa. Pełni funkcję sekretarza Synodu Biskupów Kościoła Prawosławnego w Ameryce i kierownika wydziału spraw zewnętrznych i stosunków międzykościelnych. Po odsunięciu od urzędu metropolity Hermana pełnił obowiązki drugiego administratora, asystenta pełniącego obowiązki locum tenens arcybiskupa Dymitra[1]. Godność arcybiskupa łączy z funkcją przełożonego anglojęzycznej wspólnoty monastycznej św. Sylwana z Atosu w Johnstown.

We wrześniu 2010 policja kanadyjska rozpoczęła śledztwo w sprawie zarzutu dopuszczenia się przez niego molestowania seksualnego dwóch dziesięcioletnich chłopców, jakie miało mieć miejsce 25 lat wcześniej, w okresie, gdy późniejszych hierarcha pracował jako proboszcz w soborze Trójcy Świętej w Winnipeg. Serafin (Storheim) udał się na trzymiesięczny urlop[2]. 24 listopada 2010 duchownemu zostały formalnie postawione zarzuty karne[3]. 30 listopada Święty Synod Kościoła zawiesił go w stanie duchownym i wyznaczył biskupa Ireneusza (Rochona) na tymczasowego administratora archidiecezji Kanady[4]. 21 marca 2014 arcybiskup Serafin został przeniesiony w stan spoczynku, z zachowaniem prawa do odprawiania nabożeństw wyłącznie w kaplicy św. Sylwana w Spencerville oraz w cerkwi Trójcy Świętej w Edmonton[5].

W 2014 został uznany za winnego jednego przypadku molestowania seksualnego i 9 lipca tegoż roku skazany na osiem miesięcy pozbawienia wolności. Karę odbywał od lutego 2015[6]. Niezależnie od orzeczenia świeckiego sądu toczył się przeciwko niemu proces kanoniczny[7], zakończony w październiku 2015 usunięciem ze stanu duchownego i pozbawieniem wszystkich godności. Serafin (Storheim) pozostał jedynie mnichem[8].

Przypisy | edytuj kod

  1. His Eminence, Archbishop Seraphim appointed Administrator of the Metropolitan See
  2. Church leader steps down amid abuse probe
  3. Statement on Archbishop Seraphim issued by Archdiocese of Canada
  4. Holy Synod suspends Archbishop Seraphim, appoints Bishop Irenee Administrator, and issues investigative mandate
  5. [oca.org/news/headline-news/statement-of-the-holy-synod-of-bishops-concerning-the-archdiocese-of-canada Statement of the Holy Synod of Bishops concerning the Archdiocese of Canada]
  6. ChintaCh. Puxley ChintaCh., Manitoba high court rejects appeal of former archbishop's sex assault conviction, „CTVNews”, 5 lutego 2015 [dostęp 2017-05-16]  (ang.).
  7. Sentence announced in Archbishop Seraphim case
  8. Holy Synod renders decision concerning Archbishop Seraphim. oca.org. [dostęp 2015-10-28].

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Serafin (Storheim)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy