Serafina (Szewczyk)


Serafina (Szewczyk) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Serafina, imię świeckie Nadieżda Wiktorowna Szewczyk (ur. 25 marca 1963 w obwodzie czerkaskim) – ukraińska mniszka prawosławna, kierownik wydziału synodalnego „Cerkiew i kultura” przy Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego[1], przełożona monasteru św. Michała Archanioła w Odessie, radna Odessy VI kadencji z ramienia Partii Regionów[2].

Życie monastyczne rozpoczęła w 1981, wstępując jako posłusznica do monasteru Opieki Matki Bożej w Kijowie[3]. W 1992 została przeniesiona do nowo reaktywowanego[4] monasteru św. Michała Archanioła w Odessie[3]. W 1995, po złożeniu wieczystych ślubów mniszych, została jego przełożoną i nadal pełni tę funkcję[2].

Laureatka nagród Ukraińskiego Związku Dziennikarzy[5]. Publikuje w językach ukraińskim i rosyjskim[5]. Jest autorką piętnastu książek poświęconych historii prawosławia i kultury duchowej Ukrainy, m.in. monografii soboru Przemienienia Pańskiego w Odessie i historii Ławry Peczerskiej. Założyła w Odessie muzeum „Chrześcijańska Odessa”[2].

Przypisy | edytuj kod

  1. Синодальний відділ УПЦ «Церква і культура
  2. a b c Игумения Серафима (Шевчик Надежда Викторовна)
  3. a b Как относиться к "Исповеди бывшей послушницы". Игумения Серафима (Шевчик), pravme.ru [dostęp 2016-10-12] .
  4. Православная Одесса, eparhiya.od.ua [dostęp 2016-10-12] .
  5. a b Настоятельница одесского Свято-Архангело-Михайловского монастыря игуменья Серафима (Шевчик): «К пустому колодцу люди не идут»
Na podstawie artykułu: "Serafina (Szewczyk)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy