Sergiusz (Kostin)


Sergiusz (Kostin) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Sergiusz, imię świeckie Wiktor Kostin (ur. 25 kwietnia 1885 w Wiatce, zm. 15 czerwca 1959 w Kostromie) – rosyjski biskup prawosławny.

Życiorys | edytuj kod

Urodził się w rodzinie robotniczej. Uzyskał średnie wykształcenie, po czym pracował jako sekretarz biskupa głazowskiego Warsonofiusza oraz cerkiewny psalmista. W lutym 1920 został wyświęcony na diakona, zaś 25 lipca tego samego roku – na kapłana. Przez kolejne 29 lat służył w różnych parafiach eparchii wiackiej[1].

W latach 1949–1951 służył w rosyjskiej misji prawosławnej w Jerozolimie. W marcu 1952 został skierowany do eparchii berlińskiej i niemieckiej, gdzie służył w prywatnej cerkwi w pałacu biskupim. Jeszcze w tym samym roku wyznaczono go na proboszcza parafii Świętych Konstantyna i Heleny w Berlinie. Przed 1955 wstąpił do Ławry Troicko-Siergijewskiej, gdzie złożył wieczyste śluby mnisze, a następnie został podniesiony do godności archimandryty[1].

14 sierpnia 1955 został wyświęcony na biskupa noworosyjskiego. Jego chirotonia biskupia odbyła się w soborze św. Katarzyny w Krasnodarze pod przewodnictwem patriarchy moskiewskiego i całej Rusi Aleksego[1]. W roku następnym został przeniesiony na katedrę kostromską. Zmarł po trzech latach sprawowania urzędu[1].

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c d Сергий (Костин), ortho-rus.ru [dostęp 2016-01-29] .
Na podstawie artykułu: "Sergiusz (Kostin)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy