Serhij Baszkirow


Serhij Baszkirow w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Serhij Hennadijowycz Baszkirow (ukr. Сергій Геннадійович Башкиров, ros. Сергей Геннадьевич Башкиров, Siergiej Giennadjewicz Baszkirow; ur. 11 marca 1959 w Szumerle, w Czuwaszji, Rosyjska FSRR) – ukraiński piłkarz, grający na pozycji obrońcy, a wcześniej pomocnika lub napastnika, trener piłkarski.

Spis treści

Kariera piłkarska | edytuj kod

Kariera klubowa | edytuj kod

Wychowanek klubu Zwiezda Szumerla. W 1976 rozpoczął karierę piłkarską w klubie Stal Czeboksary, który występował w mistrzostwach Czuwaszji. W 1978 awansował z klubem do Drugiej Ligi, gdzie zauważyli go skauci Spartaka Moskwa. Młody piłkarz grał tylko w drużynie rezerw, a w 1979 debiutował w Wyższej Lidze w składzie Paxtakoru Taszkent. Potem na krótko powrócił do Stali Czeboksary, a w 1980 został piłkarzem klubu Krylja Sowietow Kujbyszew. W 1982 bronił barw Iskry Smoleńsk, a w 1983 Metałurha Zaporoże. W 1984 przeszedł do Dnipra Dniepropetrowsk. W 1989 roku powrócił do Metałurha Zaporoże, a w 1991 do Dnipra. Potem wyjechał do Polski, gdzie bronił barw MZKS Wasilków. W 1992 występował w białoruskim Wiedrycz Rzeczyca. Potem kolejny raz powrócił do Metałurha Zaporoże, w składzie którego 11 października 1992 roku debiutował w Wyszczej Lidze w meczu z Torpedem Zaporoże (1:1). W 1993 wyjechał do Niemiec, gdzie został piłkarzem Rot-Weiß Oberhausen, w którym zakończył karierę piłkarską[1].

Kariera trenerska | edytuj kod

Po zakończeniu kariery piłkarską w 1997 rozpoczął pracę trenerską w klubie Krywbas Krzywy Róg, który prowadził jego przyjaciel Ołeh Taran[2]. Potem pomagał Ołehu Taranu szkolić Metałurh Zaporoże[3][4]. Również pracował w sztabie szkoleniowym Ołeha Tarana w czeskim klubie SFC Opawa i słowackim Slovanie Bratysława.

Sukcesy i odznaczenia | edytuj kod

Sukcesy klubowe | edytuj kod

Sukcesy indywidualne | edytuj kod

Odznaczenia | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Статистика выступлений Башкирова С.Г.
  2. 50 лучших. Днепр (часть первая) – football.ua.
  3. Олег Таран и Сергей Башкиров возвращаются в Металлург – Официальный сайт футбольного клуба „Металлург” Запорожье.
  4. Олег Таран – в отставке!

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Serhij Baszkirow" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy