Serial kryminalny


Serial kryminalny w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Scena z serialu Ulice San Francisco

Serial kryminalny – gatunek serialu telewizyjnego, którego tematyką jest śledztwo zmierzające do wykrycia sprawcy zbrodni. W tym gatunku serialu przedstawia się działalność detektywów, śledczych, specjalnych agentów, prawników i policji zmierzającą do rozwikłania zbrodni i aresztowania sprawcy, zbierane są dowody, poszukuje się motywów przestępstwa, prowadzone są przesłuchania świadków i podejrzanych. Często siły policyjne mają do dyspozycji najnowsze zdobycze techniki laboratoryjnej.

Stylistycznie gatunek może się pokrywać i łączyć z wieloma innymi gatunkami, takimi jak np. serial dramatyczny lub gangsterski.

Najdłużej emitowany serial kryminalny o tematyce prawniczej to Prawo i Porządek[1] (ang. Law&Order). Z kolei serialem cieszącym się największą popularnością wg IMDb[2] jest produkcja niemieckojęzyczna Dark. W TOP 10 znajduje się wiele produkcji dostępnych na platformie internetowej Netflix[3]. Są to m.in.: Lucyfer, Peaky Blinders, Breaking Bad[4].

Wybrane seriale kryminalne:

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Seriale prawnicze - zobacz najlepsze amerykańskie propozycje, Serialowy.pl, 5 marca 2019 [dostęp 2019-07-18]  (pol.).
  2. IMDb, Wikipedia, wolna encyklopedia, 9 lutego 2019 [dostęp 2019-07-18]  (pol.).wiki?
  3. Netflix, Wikipedia, wolna encyklopedia, 14 lipca 2019 [dostęp 2019-07-18]  (pol.).wiki?
  4. Seriale kryminalne - zobacz nasze 25 propozycji, Serialowy.pl, 5 lutego 2018 [dostęp 2019-07-18]  (pol.).
Na podstawie artykułu: "Serial kryminalny" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy