Serial telewizyjny


Serial telewizyjny w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Scena z serialu telewizyjnego The Honeymooners

Serial telewizyjny – wieloodcinkowy program telewizyjny, zazwyczaj mający określoną strukturę narracyjną i utrzymany w określonej konwencji (np. dramatu, komedii, science-fiction, horroru) lub łączący różne konwencje.

W XXI w. następował stały wzrost popularności i oglądalności seriali, za którym podąż wzrost podaży – w samych Stanach Zjednoczonych z roku na rok rośnie liczba nowych produkcji, od 253 (2010 r.) po 419 (2015 r.)[1], 455 (2016 r.) i 487 (2017 r.)[2].

Bardzo częstym zjawiskiem jest promowanie przez seriale aktorów, którzy po początkowym sukcesie serialu zaczynają swoje indywidualne kariery aktorskie, z dala od seriali, zazwyczaj w filmach pełnometrażowych, rzadziej na deskach teatralnych. Takimi aktorami są m.in.: Richard Chamberlain, Roger Moore, Sylvester Stallone, Robin Williams, Denzel Washington, George Clooney, Courteney Cox, Christina Applegate, Demi Moore, Bruce Willis, Tom Selleck, Johnny Depp, Brad Pitt, Richard Grieco, Ashton Kutcher, Bradley Cooper, Daniel Craig, Colin Firth, Jessica Alba, Leonardo DiCaprio, Eva Longoria, Wentworth Miller, Corbin Bleu, Jennifer Aniston, Sarah Jessica Parker, Sandra Bullock, Matthew Perry, Benedict Cumberbatch, Drew Barrymore czy Jessica Biel.

Spis treści

Seriale i ich widownia w Polsce | edytuj kod

W Polsce seriale produkują przede wszystkim stacje TVP, Polsat, TVN, jednak inne stacje takie jak HBO, Canal+ czy nieistniejąca Wizja Jeden także mają na swoim koncie po kilka swoich tytułów. Pierwszy polski serial telewizyjny to Barbara i Jan, zrealizowany w roku 1964, premiera w 1965.

Jak wynika z badań, seriale emitowane w polskich stacjach telewizyjnych oglądają głównie kobiety. „Spośród przeszło 30 produkcji, które brano pod uwagę przy tworzeniu ankiety, tylko trzy są chętniej oglądane przez panów”. W Polsce najchętniej oglądanymi serialami są: M jak miłość, Barwy szczęścia, W rytmie serca, Na dobre i na złe i Ojciec Mateusz.

Seriale bardzo chętnie oglądane są na wsi. Najwierniejszymi widzami seriali są mieszkańcy województw mazowieckiego i śląskiego[3]. Najchętniej oglądanym polskim serialem od lat jest serial M jak miłość, który w 2005 roku osiągnął widownię 12,5 mln widzów. Obecnie serial ogląda 5,5-6 mln widzów.

Typy seriali | edytuj kod

Można wyróżnić następujące typy seriali telewizyjnych:

Gatunki seriali | edytuj kod

Seriale telewizyjne, podobnie jak film fabularny, można podzielić na wiele gatunków. Najpopularniejsze to:

Serialowe rekordy | edytuj kod

Lista nadal produkowanych seriali z największą liczbą odcinków (powyżej 5000) | edytuj kod

Lista zakończonych seriali z największą liczbą odcinków (powyżej 5000) | edytuj kod

Lista produkowanych nadal polskich seriali z największą liczbą odcinków (powyżej 50) | edytuj kod

Lista zakończonych polskich seriali z największą liczbą odcinków (powyżej 50) | edytuj kod

Zobacz też | edytuj kod

Uwagi | edytuj kod

  1. Podana liczba obejmuje również ok. 1500 odcinków radiowych z radia CBS z lat 1947–1952.

Przypisy | edytuj kod

  1. Rekordowo dużo nowych seriali, w 2015 roku zadebiutowało 419 [dostęp 2016-09-16] .
  2. 487 seriali wyprodukowanych w 2017 roku, w 2018 będzie 520 [dostęp 2018-01-31]  (pol.).
  3. Kto ogląda telewizyjne seriale?
  4. 79 odcinków serialu paradokumentalnego mogliśmy oglądać w ipli.
  5. Pierwsza klasa - SERIAL - oglądaj przez internet na Ipla.tv. ipla.tv, 2017-11-29. [dostęp 2019-07-30].
Kontrola autorytatywna (program telewizyjny):
Na podstawie artykułu: "Serial telewizyjny" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy