Serie A (piłka nożna kobiet)


Serie A (piłka nożna kobiet) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Serie A [ˈseːrje a] – najwyższa w hierarchii klasa żeńskich ligowych rozgrywek piłkarskich we Włoszech, będąca jednocześnie najwyższym szczeblem centralnym (I poziom ligowy), utworzona w 1968 roku i zarządzana przez Federazione Italiana Giuoco Calcio-Lega Nazionale Dilettanti (FIGC-LND), a wcześniej przez dwie osobne federacje FICF i UISP (do 1973), a potem wspólnie pod egidą FFIUGC (do 1986). Zmagania w jej ramach toczą się cyklicznie (co sezon) i przeznaczone są dla 12 najlepszych krajowych klubów piłkarskich. Jej triumfator zostaje Mistrzem Włoch, zaś najsłabsze drużyny są relegowane do Serie B (II ligi włoskiej).

Spis treści

Historia | edytuj kod

Pierwszy sezon rozegrany został w roku 1968 i był osobno organizowany przez 2 federacje FICF i UISP. Dopiero od 1974 rozgrywki prowadzono wspólnie pod egidą FFIUGC. Od sezonu 1986/87 rozgrywki organizowała Federazione Italiana Giuoco Calcio-Lega Nazionale Dilettanti (FIGC-LND).

System rozgrywek | edytuj kod

Rozgrywki składają się z kolejek spotkań rozgrywanych pomiędzy drużynami systemem kołowym. Każda para drużyn rozgrywa ze sobą dwa mecze - jeden w roli gospodarza, drugi jako goście. Zajęcie pierwszego miejsca po ostatniej kolejce spotkań oznacza zdobycie tytułu Mistrzów Włoch w piłce nożnej kobiet. Zajęcie ostatnich miejsc wiąże się ze spadkiem drużyn do Serie B.

Skład ligi w sezonie 2020/21 | edytuj kod

Mistrzowie i pozostali medaliści | edytuj kod

Statystyka | edytuj kod

Klasyfikacja według klubów | edytuj kod

W dotychczasowej historii Mistrzostw Włoch na podium oficjalnie stawało w sumie 43 drużyny. Liderem klasyfikacji jest Torres, który zdobył 7 tytułów mistrzowskich.

Stan na 31 lipca 2020.

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Serie A (piłka nożna kobiet)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy