Seweryn Bieszczad


Seweryn Bieszczad w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Portret Felicjana Szybalskiego, porucznika 2 Pułku Ułanów Legionu Polskiego na Węgrzech, malował Seweryn Bieszczad

Seweryn Bieszczad (ur. 18 listopada 1852 w Jaśle, zm. 17 czerwca 1923 w Krośnie) – polski malarz początku XX wieku, realista (doskonale posługiwał się akwarelą) związany z Krosnem.

Życiorys | edytuj kod

Urodził się w rodzinie malarza. Studiował w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie w latach 1868-1876, pod kierunkiem Władysława Łuszczkiewicza, a potem Jana Matejki, oraz uczestniczył w zajęciach prowadzonych przez Leona Dembowskiego i Feliksa Szynalewskiego.

Będąc stypendystą Szkoły Sztuk Pięknych w Krakowie, studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Monachium pod kierunkiem A. Wagnera. Studiował też w Dreźnie jako stypendysta Akademii Wiedeńskiej. Po studiach mieszkał w Krakowie. W 1891, za radą przyjaciół, przeniósł się na stałe do Krosna, gdzie mieszkał do końca życia (z wyjątkiem lat 1920-1923, kiedy przebywał w Pleszewie w województwie poznańskim).

W Krośnie był animatorem kulturalnym, twórcą kółka teatru amatorskiego, członkiem komisji artystycznych oraz stowarzyszenia artystycznego „Sztuka”.

Zmarł 17 czerwca 1923 w Krośnie.

Bibliografia | edytuj kod

  • Janina Góralowa: Seweryn Bieszczad, Malarstwo Polski południowo-wschodniej 1900-1980, Rzeszów 1982, s. 82, 83.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Seweryn Bieszczad" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy