Seweryn Nalewajko


Seweryn Nalewajko w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Rewers ukraińskiej monety 20 hrywien z wizerunkiem Nalewajki

Seweryn (Semerij) Nalewajko (Naliwajko) ukr. Северин Наливайко (ur. w Husiatynie, zm. 11 kwietnia 1597 w Warszawie) – kozacki ataman, przywódca powstania kozacko-chłopskiego na Ukrainie w latach 1595–1596[1].

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

W starszej literaturze historycznej występuje jako Semen Nalewajko; w rzeczywistości nosił imię Semerij, co jest ukraińską oboczną formą imienia Seweryn[2].

Według legendy został ochrzczony w cerkwi pw. Świętego Onufrego w Husiatynie[3]. Jako syn kuśnierza z Husiatyna, który popadł w zatarg z dziedzicem miasteczka Marcinem Kalinowskim[4] i został zabity przez jego sługi, zbiegł w służbę żołnierską. Początkowo walczył przeciwko kozakom u Konstantego Ostrogskiego, skąd też do nich zbiegł[5]. Tam jako dowódca bandy łupieskiej wyprawiał się na Turków i Tatarów, pustosząc Mołdawię i Węgry.

W 1595 wykorzystując niepokoje miejscowej czerni, wywołane niedawnym powstaniem Kosińskiego, postanowił przemocą rozwiązać swój prywatny spór z Kalinowskim[6][7][8], co stało się zarzewiem kolejnej rewolty przeciw Rzeczypospolitej. Zdobył Mohylew i Słuck, dokonując licznych pogromów i rzezi mieszczan i Żydów. W porównaniu z innymi Kozakami charakteryzowało Nalewajkę szczególne okrucieństwo. Został pokonany przez hetmana polnego koronnego Stanisława Żółkiewskiego w dniu 3 kwietnia 1596 roku w bitwie nad Ostrym Kamieniem i następnie po oblężeniu taboru w dniach 26.05-07.06 w bitwie pod Łubniami na uroczysku Sołonica, gdzie został pojmany przez własnych ludzi i oddany do niewoli w zamian za darowanie życia i majątku części Kozaków. Następnie został przewieziony do Warszawy, gdzie po dziesięciomiesięcznym śledztwie i torturach skazano go na karę śmierci. Miał być ścięty i poćwiartowany[9]. Wyrok wykonano na Górze Szubienicznej (na której wzniesiono ponad 200 lat później Cytadelę Warszawską)[10].

Według opowieści, które do dnia dzisiejszego są obecne wśród ludu ukraińskiego, Polacy mieli atamana upiec we wnętrzu miedzianego konia. Inna wersja mówiła o wole[11].

Upamiętnienie | edytuj kod

Seweryn Nalewajko jest bohaterem narodowym we współczesnej Ukrainie. Jego nazwiskiem nazwano ulice w wielu miastach, w szczególności na zachodzie kraju (m.in. we Lwowie i Winnicy), ma swoje pomniki. W 1998 Narodowy Bank Ukrainy wyemitował okolicznościową monetę o wartości 20 hrywien z jego wizerunkiem.

Przypisy | edytuj kod

 1. Tadeusz Łepkowski: Słownik historii Polski. Warszawa, 1973, s. 266.
 2. Dariusz Kołodziejczyk. (rec.) Jak Kozacy państwo budowali, a Lachy historię im pisali : (Maciej Franz, Idea państwa kozackiego na ziemiach ukrainnych w XVI–XVII wieku, Toruń 2005). „Przegląd Historyczny”. 98 (4), s. 578, 2007. 
 3. Історична довідка. (ukr.)
 4. Władysław AndrzejW.A. Serczyk Władysław AndrzejW.A., Na dalekiej Ukrainie. Dzieje Kozaczyzny do 1648 roku, Kraków: Avalon, 2008, s. 130 .
 5. Karol Szajnocha, Dwa lata dziejów naszych, 1646-1648: opowiadanie i źródła, str. 71
 6. Autorzy podają że chodzi o Walentego Aleksandra, lub jego ojca Marcina.
 7. JerzyJ. Besala JerzyJ., Stanisław Żółkiewski, Warszawa: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1988, s. 108, ISBN 83-06-01583-5 .
 8. Władysław AndrzejW.A. Serczyk Władysław AndrzejW.A., Na dalekiej Ukrainie. Dzieje Kozaczyzny do 1648 roku, Kraków: Avalon, 2008, s. 133 .
 9. Jerzy Besala Tajemnice historii Polski, Wydawnictwo Publicat, s. 227
 10. Władysław Andrzej Serczyk: Historia Ukrainy. Ossolineum, 2001, s. 16-17
 11. Jerzy Besala: Tajemnice historii Polski. Wydawnictwo Publicat, s. 224

Literatura | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Seweryn Nalewajko" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy