Sfera (wydawnictwo)


Sfera (wydawnictwo) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Sfera - nieistniejąca już na rynku polska firma z siedzibą w Warszawie, specjalizowała się w wydawaniu gier planszowych, głównie w zakresie fantastyki. Biuro Promocji i Reklamy Sfera, założona przez Macieja i Katarzynę Makowskich rozpoczęła swoją działalność wydawniczą w roku 1987 wraz z wydaniem gry Magia i Miecz - będącej polską lokalizacją drugiego wydania angielskiej gry Talisman wydawnictwa Games Workshop. Gra spotkała się z niebywałą popularnością. Biuro Promocji i Reklamy Fantastyki Sfera zarzuciła swoją działalność wydawniczą w dziedzinie gier planszowych ok. 1998 r.

Wydawnictwo Sfera ukierunkowane było przede wszystkim na gry fantastyczne, mało znane i mało popularne w Polsce. Firma wdarła się na rynek rozpoczynając działalność wraz z pierwszym wydaniem gry "Magia i Miecz" w roku 1991, która już od 8 lat była hitem na zachodzie. Zatrudnieni polski autor i graficy zmienili wygląd gry oraz niemal wszystko prócz fabuły - nadając grze dodatkowo niepowtarzalnego klimatu. Wydawnictwo posunęło się w zmianach na tyle mocno, że możliwe było utworzenie polskiego samodzielnego dodatku do gry - "Jaskinia", co wzbudziło zainteresowanie fanów. Stąd też firma w późniejszych latach postanowiła wydać gry utrzymane w podobnej konwencji: "Przekleństwo Mumii" i następnie "Magiczny Miecz", będącą poniekąd plagiatem Magii i Miecza - po latach firma Games Workshop straciła zainteresowanie przy wydaniu polskiej wersji gry - Sfera pomimo utraty licencji zmieniła nieznacznie fabułę i wydała grę w nowej szacie graficznej. Zabieg ten pozwolił dotrzeć dotychczas sankcjonowanej grze "Talisman" do Rosji. Oryginalnie słowiański pomysł został splagiatowany przez wydawnictwo "Фантом" (ros. Fantom - duch) - które wydało tylko ten jeden tytuł.

Autorem większości gier firmy był Adrian Markowski - obecnie pisarz i dziennikarz IT.

W ofercie wydawnictwa oprócz wielkoformatowych gier, ze składanymi planszami wielkości arkuszy formatu A2, znalazły się tzw. "mini gry" przeznaczone również dla jednego lub dwóch graczy, w których zestawie były plansze w formacie nie przekraczającym formatu A4, żetony w woreczkach i instrukcje.

Firma wydała na polskim rynku gry, oraz dodatki takie jak:

Minigry wydane przez wydawnictwo jako "Seria miniatur":

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Sfera (wydawnictwo)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy