Shaggy


Shaggy w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Shaggy, właśc. Orville Richard Burrell (ur. 22 października 1968 w Kingston) – jamajski wokalista reggae, dancehall i rap.

Shaggy podczas koncertu w Bielsku-Białej, 2019

Spis treści

Wczesne lata | edytuj kod

Urodził się w Kingston[1] na Jamajce. W dzieciństwie wraz z rodziną wyemigrował do Stanów Zjednoczonych i zamieszkał w Nowym Jorku. W 1987 wziął lekcje śpiewu i został odkryty rok później, śpiewając na ulicy z przyjaciółmi. W 1988 zaciągnął się do piechoty morskiej, służbę wojskową odbywał podczas pierwszej wojny w Zatoce Perskiej. Po powrocie z Iraku zdecydował się na rozpoczęcie kariery muzycznej.

Kariera | edytuj kod

Debiutował w 1993 roku aranżacją utworu zespołu ska Folkes Brothers – „Oh Carolina”. Przybrał pseudonim artystyczny na cześć bohatera kreskówki Scooby DooKudłatego (ang. Shaggy). W następnych latach zanotował sporo sukcesów (m.in. przeboje „Boombastic” i „It Wasn't Me”). W 2005 roku nagrał album studyjny Clothes Drop. Natomiast w 2007 roku wziął udział w dyskusyjnym programie stacji MTVThe Naked Truth About Boys And Girls. W 2008 roku ułożył specjalnie piosenki na Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej 2008 – „Like a Superstar” i „Feel the Rush”[2].

Shaggy podejmuje także działalność charytatywną. 3 stycznia 2009 zorganizował koncert charytatywny w Kingston z którego dochód wspomoże jeden ze szpitali dziecięcych na Jamajce. W trakcie koncertu wykonał utwór „Save a Life” który powstał na tę okazję a w jego nagraniu wzięli udział tacy artyści jak: Chris Martin, Sean Paul, Elephant Man, Gramps Morgan, Tessane Chin, Luciano, D Major, DLYNX, Freddy McGregor, Marcia Griffiths, Etana i Daville[3].

Dyskografia | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Personalidade: Shaggy (Jamaica) (port.). InterFilmes.com. [dostęp 2020-03-18].
  2. Steve Huey: Shaggy Biography (ang.). AllMusic. [dostęp 2018-01-02].
  3. Trzeci dzień CLMF 2009: "deszczowe" występy Shaggy'ego i Nasa (pol.). Onet.pl. [dostęp 2009-09-05].
  4. Złote płyty CD przyznane w 2018 roku, ZPAV [dostęp 2020-06-12] .

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Shaggy" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy