Shane Warne


Shane Warne w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Shane Keith Warne (ur. 13 września 1969 w Melbourne) – australijski krykiecista powszechnie uważany za najwybitniejszego bowlera w stylu leg spin i jednego z najlepszych, jeżeli nie najlepszego, bowlera w historii krykieta[1]. W latach 1991-2007 członek drużyny australijskiej, aktualny rekordzista świata (708) pod względem zdobytych wicketów. W 2000 "biblia" krykieta Wisden wybrała go na jednego z pięciu "krykiecistów stulecia". Solidny batsman, zajmuje pierwsze miejsca pod względem zdobytych runów (punktów) na liście batsmanów którzy nigdy nie zdobyli 100 runów w jednym innings (jego najwyższy wynik to 99).

Warne nie tylko posiadał biegłość techniczną jako bowler, potrafił również umiejętnie wpływać na psychikę przeciwnika, deprymując go przed rozgrywką. Do jego ulubionych metod należało ogłoszenie przed meczem którego z przeciwników uważa za najgorszego gracza leg spinu i że będzie on jego celem. Jedną z jego najbardziej spektakularnych "ofiar" był znakomity południowoafrykański batsman Daryl Cullinan, który nieomal nie zrezygnował z krykieta i potrzebował pomocy terapeuty po szeregu "pojedynków" z Warne'em[2].

Pod względem technicznych Warne nie miał sobie równych, dzięki znakomitej technice rzucania potrafił on podkręcać piłkę nawet na powierzchniach które nie były tradycyjnie uznawana za sprzyjające dla spin bowlingu[3].

W roku 2000 został pozbawiony funkcji wicekapitana australijskiej reprezentacji za udział w szeregu skandali obyczajowych, polegających na wysyłaniu kobietom niechcianych seryjnych wiadomości tekstowych o charakterze seksualnym[4]. Karierę zakończył w 2007 po serii Ashes 2006/07 w której Australia pokonała Anglię 5:0.

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Warne shock: champ's quittingSydney Morning Herald
  2. Warne predicts return of the real Australia, Alex Brown, The Guardian, 24 August 2005
  3. "Why Is Warne The Best Bowler Of All Time? (wideo)"
  4. John Polack: Gilchrist named Australia's new vice-captain. espncricinfo.com. [dostęp 8 października 2011].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Shane Warne" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy