Shaun White


Shaun White w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Shaun Roger White (ur. 3 września 1986 w San Diego) – amerykański profesjonalny snowboardzista i skateboardzista, trzykrotny złoty medalista zimowych igrzysk olimpijskich. Znany jest z „burzy” czerwonych włosów, dzięki której zyskał przydomek „latającego pomidora”[1].

Spis treści

Życie osobiste | edytuj kod

White urodził się z tetralogią Fallota, wrodzoną wadą serca, z powodu której, jeszcze przed ukończeniem pierwszego roku życia, przeszedł dwie operacje na otwartym sercu[2]. Jego pierwsze snowboardingowe próby miały miejsce w Okemo Mountain i Bear Mountain, małych kurortach narciarskich w stanie Vermont, a także w Górach San Bernardino w Karolinie Południowej.

W pierwszych latach kariery White wykorzystywał swój przydomek „latającego pomidora” nosząc opaski z charakterystycznym logiem, jednak z czasem „zrobiło się to dla niego męczące.”[3]

Kariera snowboardowa | edytuj kod

Kariera skateboardowa White’a zaczęła rozkwitać w tym samym okresie, co jego popularność w snowboardingu. W wieku 9 lat zwrócił na siebie uwagę m.in. Tony’ego Hawka, którego poznał w lokalnym skateparku. Dzięki niemu Shaun, mając 17 lat, zaistniał na profesjonalnej scenie skateboardowej. Od tego czasu zdobył wiele mistrzowskich wyróżnień oraz prestiżowy tytuł Action Sports Tour Champion, zdobyty za umiejętności skateboardowe, a także osiągnięcia w X-Games (igrzyska sportów ekstremalnych). Podobnie jak jego starszy brat, White w wieku sześciu lat przestał uprawiać narciarstwo na rzecz snowboardingu, a już rok później uzyskał pierwszego sponsora.

Shaun wygrał trzy złote medale olimpijskie w konkurencji halfpipe. Regularnie uczestniczy w zimowych X-Games, na których każdego roku, począwszy od 2002, zdobywa medal. W sumie posiada 18 medali X-Games (13 złotych, 3 srebrne i 2 brązowe). W 2003 i 2004 był zwycięzcą zawodów Air & Style.

White jest pierwszym zawodnikiem w historii, któremu udało się sięgnąć po złoty medal zarówno w zimowych, jak i letnich X-Games w dwóch różnych sportach. Poza tym pozostaje pierwszym i jedynym sportowcem, który wygrał i letni, i zimowy Dew Cup.[4]

Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2006 | edytuj kod

 Osobne artykuły: Snowboarding na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2006Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2006.

Na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2006 White wygrał złoty medal w konkurencji halfpipe[5]. Po pierwszym zjeździe kwalifikacyjnym był bliski odpadnięcia z rywalizacji, zdobywając jedynie 37.7 punktów. Jednak w drugim zjeździe poprawił wynik na 45.3 punktów. W finale uzyskał 46.8 punktów (50 to maksymalny wynik), które pozwoliły na zdobycie złota. Srebrny medalista, Amerykanin Danny Kass, uzyskał 44 punkty[6].

2007 i 2008 | edytuj kod

W 2007 roku White zdobył złoty medal w konkurencji halfpipe oraz 3. miejsce w slopestyle podczas zawodów Burton U.S. Open, a także, jako pierwszy, zyskał tytuł Burton Global Open Champion. Jego wynagrodzenie w ramach tego turnieju wyniosło 100.000 dolarów (Global Open Champion), 20.000 dolarów (1. miejsce w halfpipe), 90.000 dolarów (3. miejsce w slopestyle) oraz samochód (Chevrolet Corvette). W 2008 roku po raz trzeci z rzędu zajął 1. miejsce w halfpipe podczas U.S. Open Snowboarding Championships.

2009 | edytuj kod

White z sir Richardem Bransonem.

W 2009 roku White zajął 1. miejsce w konkurencji superpipe podczas X Games XIII. Stał się tym samym drugim zawodnikiem w historii, po Tannerze Hallu, który obronił tytuł w superpipe z roku wcześniejszego. Poza tym, po dwóch latach zdobywania brązu, wygrał złoty medal w slopestyle.

14 lutego White wygrał złoto w konkurencji halfpipe podczas zawodów FIS Snowboard World Cup, odbywających się w Cypress Mountain Resort w Vancouver. Jego pierwszy przejazd finałowy otrzymał najwyższą notę w historii FIS, 47.3 punktów.

Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2010 | edytuj kod

 Osobne artykuły: Snowboarding na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2010Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2010.

Podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2010 w Vancouver White ponownie zdobył złoty medal w konkurencji halfpipe[7]. W pierwszym zjeździe finałowym uzyskał 46.8 punktów, co gwarantowało mu złoty medal. Jednak Shaun zdecydował się na drugi zjazd, który ukończył Double McTwistem 1260, nazwanym przez niego Tomahawkiem.[8] Przejazd ten otrzymał notę 48.4, ustanawiając tym samym nowy rekord Igrzysk Olimpijskich (wcześniejszy także należał do White’a i wynosił 46.8)[9].

Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2014 w Soczi | edytuj kod

Podczas zawodów White niespodziewanie po złym pierwszym przejeździe zajmował 11. miejsce. Po drugiej próbie ostatecznie uplasował się na 4. miejscu nie zdobywając medalu. W swojej drugiej próbie uzyskał wynik 90.25 punktów mimo dwóch błędów.

Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2018 w Pjongczangu | edytuj kod

White zwyciężył w eliminacjach do Half-pipe, otrzymując wyjątkowo wysoką notę 98,50 punktów. W finale prowadził po pierwszym przejeździe; po wyprzedzającym go występie Ayumu Hirano (95,25 punktów) wykonał przejazd obfitujący w skoki ponad 5 metrów i oceniony na 97,75 punktów, w ten sposób zapewniając sobie pierwsze miejsce i złoto[10].

Osiągnięcia | edytuj kod

Igrzyska olimpijskie | edytuj kod

Puchar Świata | edytuj kod

Miejsca w klasyfikacji generalnej | edytuj kod

Zwycięstwa w zawodach | edytuj kod

 1. Lake Placid5 marca 2005 (Halfpipe)
 2. Cypress Mountain Resort14 lutego 2009 (Halfpipe)
 3. Cardrona25 sierpnia 2009 (Halfpipe)
 4. Park City1 lutego 2013 (Halfpipe)
 5. Mammoth Mountain5 lutego 2017 (Halfpipe)

Pozostałe miejsca na podium w zawodach | edytuj kod

 1. Copper Mountain22 grudnia 2013 (slopestyle) – 3. miejsce
 2. Bokwang19 lutego 2017 (halfpipe) – 2. miejsce
 3. Copper Mountain9 grudnia 2017 (halfpipe) – 3. miejsce

Project X | edytuj kod

Jednym z czołowych sponsorów White’a pozostaje Red Bull. Producent napojów energetycznych ufundował mu w Silverton w Kolorado prywatny, najnowocześniejszy na świecie, obiekt snowboardingowy[12]. Koszt jego budowy wyniósł ponad milion dolarów[12]. Poza tym Red Bull zapewnia White'owi transport helikopterem z każdego miejsca świata oraz stałe dostawy śniegu[12].

Sponsorzy | edytuj kod

Do sponsorów White’a należą: Burton Snowboards, Oakley, Inc., Birdhouse Skateboards, Park City Mountain Resort, Target Corporation, Red Bull, Ubisoft, Adio oraz Hewlett-Packard.

Obecność w mediach | edytuj kod

Ciekawostki | edytuj kod

 • Magazyn Forbes oszacował, że w 2008 roku White zarobił dzięki sponsorom ok. 9 milionów dolarów[17].
 • Ten sam magazyn wyróżnił Shauna, ex aequo z łyżwiarką Kim Yu-ną, jako najbogatszych sportowców Igrzysk Olimpijskich w Vancouver. Każde z nich zarobiło bowiem w 2009 roku po ok. 8 milionów dolarów[18].
 • Gra Shaun White Snowboarding rozeszła się na świecie w ponad 3 milionach kopii.
 • White otrzymał nagrodę magazynu Revolver dla najbardziej metalowego sportowca.
 • W 2007 roku, podczas gali Spike Guys' Choice Awards, White otrzymał symboliczny tytuł „prezesa snowboardingu”.
 • Shaun w roku 2017 wystąpił w serialu Nickelodeon "Niebezpieczny Henryk" jako Shaun White w odcinku 25, sezonu 3.

Przypisy | edytuj kod

 1. Shaun White reveals his new nickname
 2. Official Site of Shaun White
 3. Shaun White: Attack of the Flying Tomato
 4. Shaun White wins slopestyle Dew Cup
 5. Shaun White Wins Gold Medal
 6. White a gold winner in halfpipe, Kass is second
 7. White defends men's halfpipe title
 8. =White Takes Gold in Snowboard Halfpipe
 9. Shaun White proves he's still the best snowboarder in the world
 10. PjongCzang 2018: trzydziestolatek „walnał” setkę i hat-tricka. Shaun White ze złotem w halfpipe, „PolskieRadio.pl”, 14 lutego 2018 [dostęp 2018-02-14]  (pol.).
 11. Od sezonu sezon 2010/2011 obowiązuje osobna klasyfikacja generalna freestyle
 12. a b c Najbogatszy uczestnik igrzysk w Vancouver
 13. The Shaun White Interview
 14. Snowboarder Magazine February 2008 Volume 20.7 Shaun White Guest Editor Issue
 15. The Complete Book of the Winter Olympics: 2010 Edition
 16. Shaun White (I)
 17. The Highest-Paid Action Sports Stars
 18. Shaun White is the richest Olympian in Vancouver

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Shaun White" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy