Sherlock Holmes (film 2009)


Sherlock Holmes (film 2009) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Sherlock Holmesamerykańsko-brytyjski film kryminalno-przygodowy z 2009, zrealizowany w oparciu o postacie stworzone przez Arthura Conana Doyle’aSherlocka Holmesa oraz Doktora Watsona. Film został wyprodukowany przez Warner Bros. Pictures i Village Roadshow Pictures.

Spis treści

Fabuła | edytuj kod

Londyn, lata 90. XIX wieku. Detektyw Sherlock Holmes (Robert Downey Jr.) cieszy się zasłużoną sławą – potrafi rozwikłać nawet najbardziej skomplikowane zagadki kryminalne. Wraz ze swoim zaufanym sojusznikiem i pomocnikiem, doktorem Johnem Watsonem (Jude Law), ściga przestępców wykorzystując nie tylko spostrzegawczość i swą niezwykłą umiejętność dedukcji, ale czasem nawet siłę pięści. Stolica Anglii żyje plagą brutalnych, rytualnych morderstw. Holmesowi i Watsonowi udaje się uratować kolejną ofiarę i zdemaskować zabójcę. Okazuje się nim pozbawiony skrupułów lord Blackwood (Mark Strong). Jego schwytanie jednak dopiero rozpoczyna sprawę będącą największym w karierze detektywa wyzwaniem. Blackwood, choć miał zawisnąć na stryczku, sterroryzował zarówno współwięźniów, jak i strażników opowieściami o swoich związkach z potężnymi siłami ciemności. Ostrzega też Holmesa, że śmierć nie ma nad nim władzy i że właściwie jego egzekucja znakomicie wpisuje się w misterny plan. Rzekome zmartwychwstanie Blackwooda wywołuje panikę w Londynie i wprawia w zakłopotanie Scotland Yard. Holmes i Watson, by udaremnić spisek lorda, zagłębiają się w świat mrocznych sztuk oraz nowych technologii, w którym oprócz logiki do rozwiązania sprawy potrzebny może się okazać precyzyjny prawy sierpowy.

Obsada | edytuj kod

Kontynuacja | edytuj kod

 Osobny artykuł: Sherlock Holmes: Gra cieni.

Reżyserem sequela Sherlocka Holmesa jest Guy Ritchie[2]. Oryginalny tytuł kontynuacji filmu to Sherlock Holmes: A Game of Shadows[3]. W rolach głównych ponownie występują Robert Downey Jr. oraz Jude Law.

Przypisy | edytuj kod

  1. Sherlock Holmes (2009) – Box Office Mojo
  2. Guy Ritchie reżyserem Holmesa 2, Lobo w odstawce. [dostęp 2011-02-25].
  3. Sherlock Holmes 2 ma tytuł. [dostęp 2011-02-25].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Sherlock Holmes (film 2009)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy