Shi Jiuyong


Shi Jiuyong w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Shi Jiuyong (史久镛, ur. 9 października 1926 w Ningbo), chiński prawnik, sędzia, prezes Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości, organu Organizacji Narodów Zjednoczonych w Hadze w Holandii. Został wybrany w skład sędziowski 6 lutego 1994, w został prezesem dziewięć lat później 6 lutego 2003.

Urodził się w mieście Ningbo w Chinach w prowincji Zhejiang. Dorastał w dobrze sytuowanej rodzinie, zdobył wykształcenie w języku angielskim w brytyjskim Lester Institute, a po jego ukończeniu zdał na prawo na nieistniejącym już St. John’s University w Szanghaju oraz na Columbia University. Od 1956 do 1958 sprawował różne stanowiska związane z edukacją, zanim został mianowany profesorem prawa międzynarodowego w Instytucie Spraw Zagranicznych (Waijiao Xueyuan, 外交学院) w Pekinie w 1984.

Od lat 1980. pełnił funkcję eksperta prawa międzynarodowego Chińskiej Republiki Ludowej w czasie różnych konwencji międzynarodowych, traktatów, negocjacji (między innymi negocjacje chińsko-brytyjskie nad statusem dla Hongkongu). Shi Jiuyong był również członkiem i przewodniczącym Komisji Prawa Międzynarodowego. Jest autorem licznych publikacji na temat prawa międzynarodowego.

Funkcję prezesa Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości sprawował w latach 2003-2006. W 2003 zaprzysiężony był na 9-letnią kadencję sędziowską, zrezygnował jednak już w maju 2010[1].

Przypisy | edytuj kod

  1. informacja o rezygnacji sędziego Shi Jiuyong, PDF (dostęp: 26 lutego 2011)

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Shi Jiuyong" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy