Shibuya Mirai


Shibuya Mirai w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Shibuya Mirai[a]chatbot zaprogramowany i obdarzony cechami siedmioletniego chłopca. Jest on pierwszym botem sztucznej inteligencji, który otrzymał tożsamość i kartę mieszkańca Tokio, stolicy Japonii. W dniu 4 listopada 2017 roku wystawiono dokument tokubetsu jūminhyō[b] (specjalne zaświadczenie o miejscu zamieszkania)[1] uznający go za mieszkańca dzielnicy Shibuya[2][3].

Spis treści

Shibuya Mirai | edytuj kod

Shibuya Mirai jest oficjalnym mieszkańcem tokijskiej dzielnicy Shibuya w Tokio zamieszkanej przez około 224 000 osób, pomimo tego, że jest tylko chatbotem w aplikacji do obsługi wiadomości Line. Pomysłodawcą przedsięwzięcia są lokalne władze okręgu Shibuya, którym w wykreowaniu nowego mieszkańca pomógł Microsoft[3]. Twórcom zależy na tym, aby bot służył do komunikacji z obywatelami okręgu. Liczą na to, że mieszkańcy chętniej będą rozmawiać z ludzkim botem niż z urzędnikami i będą opowiadać o problemach i sprawach dotyczących życia w dzielnicy. Ma to poprawić komunikację między mieszkańcami a władzami[4].

Aby jak najbardziej „uczłowieczyć” wirtualną postać, postanowiono nadać jej ludzkie cechy i wymyślić zainteresowania. Tak więc przedstawiony jest jako nad wiek rozwinięty uczeń pierwszej klasy szkoły podstawowej, który kocha rozmawiać z ludźmi oraz ich obserwować, a jego hobby to robienie zdjęć. Dzięki sztucznej inteligencji może prowadzić rozmowy tekstowe z ludźmi w aplikacji do obsługi wiadomości LINE, a także modyfikować i odsyłać selfie swoich rozmówców[3]. Twarz chłopca jest kompilacją wielu twarzy i będzie zmieniana w przyszłości. Jego imię pisane w alfabecie łacińskim ma postać MirAI, gdzie AI oznacza artificial intelligence, sztuczną inteligencję[5].

Shibuya Mirai jest pierwszym w historii botem, któremu nadano obywatelstwo, natomiast pierwszym humanoidalnym robotem, który otrzymał obywatelstwo jest wyprodukowany przez firmę Hanson Robotics z Hongkongu robot obdarzony sztuczną inteligencją o imieniu Sophia. Obywatelstwo zostało jej przyznane w październiku 2017 roku w Arabii Saudyjskiej[2].

Inni „mieszkańcy” | edytuj kod

Shibuya Mirai jest pierwszym botem sztucznej inteligencji, zarejestrowanym formalnie jako „mieszkaniec”, ale tego rodzaju „urzędowe uznanie” nie jest w Japonii nowością. W 2003 roku podobnie „potraktowano” ogromnie popularną gwiazdę mangi i anime, robota Astro i częstego gościa stolicy, fokę Tama.

Astro Boy | edytuj kod

W 2003 roku kultowy bohater mangi i anime, robot Tetsuwan Atom (ang. Astro Boy, Astro, Iron Arm Atom, Mighty Atom; jap. 鉄腕アトム Tetsuwan Atomu) został zarejestrowany jako mieszkaniec miasta Niiza w prefekturze Saitama pod adresem: Tezuka Production Company, 4-4-14, Nobidome, Niiza-shi w 2003 roku.

Astro Boy został stworzony przez reżysera Osamu Tezukę pierwotnie jako manga w 1952 roku, a następnie jako TV serial anime w 1963 roku. Różnego rodzaju adaptacje oraz wykorzystywanie postaci robota są aktualne do dziś. Data rejestracji Tetsuwana to 40. rocznica powstania serialu i data jego narodzin „w przyszłości”[6][7].

Tama-chan | edytuj kod

W 2002 roku na rzece Tama na terenie Tokio został zauważony samiec foki brodatej (fokowąs brodaty, Erignathus barbatus). „Zadomowił się” na kilka miesięcy w rzekach przepływających przez stolicę, co przyniosło mu ogromną popularność, także dzięki bezpośrednim transmisjom TV. Otrzymał imię Tama (pieszczotliwie: Tama-chan) i został zarejestrowany jako honorowy mieszkaniec jednej z dzielnic Jokohamy, Nishi-ku[8].

Decyzja ta spowodowała protesty grupy stałych mieszkańców cudzoziemców (np. Chińczyków, Koreańczyków), którzy są objęci innym, odrębnym systemem rejestracji[9].

Uwagi | edytuj kod

 1. Shibuya to nazwa tokijskiej dzielnicy, mirai w języku japońskim oznacza przyszłość.
 2. Dowód zarejestrowania w systemie adresowym mieszkańców, prowadzonym przez władze lokalne. Zgodnie z prawem japońskim każdy obywatel ma obowiązek zgłaszania swojego bieżącego adresu lokalnym władzom, które gromadzą dane w celach podatkowych, ubezpieczenia zdrowotnego i spisów ludności.

Przypisy | edytuj kod

 1. Kenkyusha's New Japanese-English Dictionary. Tokyo: Kenkyusha Limited, 1991, s. 635. ISBN 4-7674-2015-6.
 2. a b TOKYO: ARTIFICIAL INTELLIGENCE 'BOY' SHIBUYA MIRAI BECOMES WORLD'S FIRST AI BOT TO BE GRANTED RESIDENCY (ang.). [dostęp 2017-11-08].
 3. a b c SHIBUYA robot recibe su yuminhyou. [dostęp 2017-11-10].
 4. Un personnage virtuel devient résident officiel à Tokyo (fr.). [dostęp 2017-11-10].
 5. 渋谷 みらい (Shibuya Mirai) (jap.). Shibuya City Office, XI 2017. [dostęp 2017-11-11].
 6. 「鉄腕アトム」が埼玉県新座市に住民登録、世帯主はお茶の水博士! (jap.). ANIMAXIS.COM マンガ・アニメショップ アニマキシス, 2003. [dostęp 2017-11-19].
 7. Astro Boy A Japanese Citizen? (ang.). Anime News Network, 2003-03-20. [dostęp 2017-11-19].
 8. Kawaii sea lion back in spotlight (ang.). THE JAPAN TIMES LTD, FEB 11, 2003. [dostęp 2017-11-19].
 9. Foreigners seek same rights as seal (ang.). The Japan Times LTD.. [dostęp 2017-11-19].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Shibuya Mirai" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy