Shikoku (rasa psa)


Shikoku (rasa psa) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Shikoku

Shikoku (jap. 四国犬 Shikoku-inu lub Shikoku-ken) – rasa psa w typie szpica powstała w czasach starożytnych w Japonii, na wyspie Sikoku. Psy tej rasy były przeznaczone do polowania na zwierzynę. Współcześnie sprawdzają się również w roli psa-towarzysza.

Spis treści

Rys historyczny | edytuj kod

Oryginalna nazwa rasy pochodzi od miejsca jej powstania oraz słowa inu – pies. Przodkami dzisiejszych shikoku były średniej wielkości psy polujące z ludźmi od pradawnych czasów w górzystych regionach prefektury Kōchi. Korzystano z ich pomocy w polowaniach na dziki[1][2]. W 1937 roku rasa została uznana za skarb narodowy Japonii[3].

Klasyfikacja | edytuj kod

W klasyfikacji FCI rasa ta została zaliczona do grupy 5 (Szpice i psy ras pierwotnych), sekcja 5 (Szpice azjatyckie i rasy pokrewne)[4]. Psy tej rasy nie podlegają próbom pracy[1].

W 2006 roku rasa shikoku została zarejestrowana w United Kennel Club w grupie ras północnych[2].

Wygląd | edytuj kod

Shikoku jest średniej wielkości szpicem o mocnej, zwartej budowie. Stop jest lekko zaznaczony. Uszy małe, stojące, skierowane do przodu. Trójkątne oczy są głęboko osadzone, małe, ciemnobrązowe. Powieki ciemno zabarwione. Kufa zwęża się ku przodowi, a nos jest wyraźnie zaznaczony, czarny. Włos krótki i szorstki, z miękkim podszerstkiem, który bardzo gęstnieje zimą. Klatka piersiowa głęboka, a brzuch podciągnięty. Tylne kończyny dobrze umięśnione. Pazury ciemno ubarwione. Ogon jest osadzony wysoko, zwinięty lub sierpowato zagięty. Umaszczenie rude (sezamowe), rudo pręgowane lub czarno pręgowane[3].

Zgodnie ze wzorcem rasy, pożądana wysokość w kłębie dla psów wynosi 52 cm, a dla suk 46 cm[1].

Zachowanie i charakter | edytuj kod

Pies wytrzymały, zwinny i zwrotny. Jest uparty, lubi chodzić własnymi ścieżkami i wykazuje skłonność do dominacji nad innymi psami. Shikoku to pies bardzo inteligentny, wykazuje dużą chęć do nauki[5]. Bardzo czujny. Wobec ludzi łagodny[3].

Użytkowość | edytuj kod

Pies myśliwski i do towarzystwa.

Oczekiwana długość życia | edytuj kod

Oczekiwana długość życia psów tej rasy wynosi 11–13 lat[3].

Popularność | edytuj kod

Shikoku jest rasą rzadko spotykaną poza krajem pochodzenia[3].

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c d Wzorzec rasy nr 319 (FCI Standard N° 319) (pdf), Związek Kynologiczny w Polsce – Zarząd Główny
  2. a b Shikoku (ang.). United Kennel Club, 2012. [dostęp 2019-02-27].
  3. a b c d e Bruce Fogle: Wielka encyklopedia : Psy [Encyclopedia of the dog]. (tłum.) Marcin Gorazdowski. Warszawa: MUZA SA, 1996, s. 152. ISBN 83-7079-672-9.
  4. Systematyka ras według FCI z uwzględnieniem polskiego nazewnictwa ras (pdf), Związek Kynologiczny w Polsce – Zarząd Główny
  5. Shikoku - Rasy psów - Psy.pl, Wszystko, co warto wiedzieć o psach [dostęp 2019-04-25]  (pol.).
Na podstawie artykułu: "Shikoku (rasa psa)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy