Shin Godzilla


Shin Godzilla w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii To jest najnowsza wersja przejrzana, która została oznaczona 21 sty 2020. Od tego czasu wykonano 1 zmianę, która oczekuje na przejrzenie. Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Shin Godzilla (シン・ゴジラ, Shin Gōjira) – japoński film typu kaijū z 2016 roku w reżyserii Hideakiego Anno i Shinjiego Higuchi. Jest to trzydziesty pierwszy film przedstawiający Godzillę.

Spis treści

Fabuła | edytuj kod

W trakcie badania incydentu Zatoce Tokijskiej pojawiają się podejrzenia, że wynikł on z działania nieznanego stworzenia. Krótko później z morza wyłania się istota kierująca się w stronę Tokio. Nie udaje się jej osiągnąć celu i po spowodowaniu wielu strat zawraca. Po tym zdarzeniu rząd przygotowuje strategie obronne na wypadek powtórzeniu się go.  Stworzenie podczas drugiego wyjścia na ląd przybiera zupełnie inną formę, niewrażliwą na ataki ludzi. W sytuację interweniuje USA, przez co pojawia się ryzyko użycia broni jądrowej w celu zniszczenia potwora. Ostatecznie zostaje on powstrzymany przez siły japońskie, jednak sukces jest okupiony wieloma stratami ludzkimi.

Muzyka | edytuj kod

Dzięki wcześniejszej współpracy Anno i Shiro Sagisu w filmie częściowo użyto muzyki pochodzącej z anime Neon Genesis Evangelion. Kompozytor stworzył także utwory dedykowane bezpośrednio dla Shin Godzilli. W ścieżce dźwiękowej pojawiły się także dzieła Akiry Ifukube użyte we wcześniejszych filmach o Godzilli.

Odbiór filmu | edytuj kod

W Japonii Shin Godzilla spotkała się z pozytywnym odbiorem krytyków[1] i była chwalona za szacunek dla pierwotnego przesłania Godzilli[2]. Film otrzymał między innymi Nagrodę Japońskiej Akademii Filmowej[3].

Przypisy | edytuj kod

  1. AnneA. Dominguez AnneA., 'Shin Godzilla' Receives Critical Acclaim, To Be Released On US Theaters In October, iTech Post, 31 sierpnia 2016 [dostęp 2020-01-21]  (ang.).
  2. 『シン・ゴジラ』を観た。空前の傑作‼ (Cut 編集部日記)-rockinon.com|https://rockinon.com/blog/cut/145901, rockinon.com [dostęp 2020-01-21]  (jap.).
  3. 'Godzilla Resurgence' Wins Big at 40th Japan Academy Prize Awards, The Hollywood Reporter [dostęp 2020-01-21]  (ang.).
Na podstawie artykułu: "Shin Godzilla" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy