Shirley Verrett


Shirley Verrett w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Shirley Verrett (1975)

Shirley Verrett (ur. 31 maja 1931 w Nowym Orleanie[1], zm. 5 listopada 2010 w Ann Arbor[2]) – amerykańska śpiewaczka operowa, wykonująca zarówno partie sopranowe, jak i mezzosopranowe.

Spis treści

Początki kariery i role mezzosopranowe | edytuj kod

Urodziła się w rodzinie afroamerykańskich Adwentystów Dnia Siódmego. Od dzieciństwa wykazywała zdolności muzyczne, jednak na studia w tym kierunku mogła udać się dopiero po przełamaniu oporu rodziny. Uczyła się śpiewu kolejno w Los Angeles i w Nowym Jorku.

W 1957 r. zadebiutowała rolą Bianki w Gwałcie na Lukrecji Benjamina Brittena. W pierwszych latach kariery koncentrowała się na repertuarze amerykańskim, występując jako Irina w Lost in the Stars Kurta Weilla i w Śmierci Rasputina. W 1962 r. została zauważona przez szerszą publiczność dzięki wykonaniu tytułowej roli Carmen w teatrze w Spoleto. Grała tę rolę również w Teatrze Bolszoj i w operze nowojorskiej. Odniosła wielki sukces w roli Ulryki w Balu maskowym w Covent Garden.

W 1968 r. zadebiutowała w Metropolitan Opera, ponownie jako Carmen. W 1969 zaśpiewała rolę Dalili w Samsonie i Dalili w La Scali. Grając na tych dwóch scenach zagrała wiele ról mezzosopranowych, w tym:

Role sopranowe | edytuj kod

Obdarzona niezwykłą skalą głosu, pod koniec lat 70. Verrett zaczęła śpiewać także role napisane dla sopranów. Grała postacie z repertuaru Verdiego (Aidę, Desdemonę w Otellu i Lady Makbet w Makbecie, jak i Selikę w Afrykance, Normę w operze pod tym samym tytułem, Panią Lidoine w Dialogach karmelitanek, Ifigenię w Ifigenii na Taurydzie i Medeę w operze Luigi Cherubiniego pod tym samym tytułem.

W 1990 r. zagrała Dydonę na inauguracji paryskiej Opéra Bastille. Od 1996 r. zakończyła karierę i zaczęła wykładać śpiew w wyższej szkole muzycznej w Michigan. W 2003 opublikowała autobiografię I Never Walked Alone, w której opisywała trudności, z jakimi spotykała się w początkach kariery, będąc jedną z nielicznych czarnoskórych śpiewaczek klasycznych.

Przypisy | edytuj kod

  1. Joseph Stevenson: Shirley Verrett Biography (ang.). AllMusic. [dostęp 2019-08-19].
  2. Anthony Tommasini: Shirley Verrett, Opera Singer of Power and Grace, Is Dead at 79 (ang.). The New York Times, 2010-11-06. [dostęp 2010-11-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-05-30)].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Shirley Verrett" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy