Sho'eva


Na mapach: 31°47′54″N 35°04′41″E/31,798333 35,078056

Szo’ewa w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Sho'eva) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Szo’ewa (hebr.: שואבה) – moszaw położony w samorządzie regionu Matte Jehuda, w Dystrykcie Jerozolimy, w Izraelu.

Leży w górach Judzkich w odległości około 7 km na zachód od Jerozolimy, w otoczeniu moszawów Szoresz, Giwat Je’arim i Newe Ilan oraz miasteczka Kirjat Je’arim.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Pierwotnie była tu arabska wioska Saris, która leżała na strategicznym wzgórzu górującym nad drogą prowadzącą z równiny nadmorskiej do Jerozolimy. Podczas wojny domowej w Mandacie Palestyny w 1948 Arabowie wykorzystywali to miejsce i ostrzeliwali żydowskie pojazdy usiłujące przebić się do okrążonej żydowskiej dzielnicy w Jerozolimie. W dniu 9 kwietnia 1948 mieszkańcy wioski uciekli, obawiając się masakry ze strony żydowskich oddziałów[1]. 16 kwietnia członkowie żydowskiej organizacji militarnej Hagana zajęli opuszczoną wioskę Saris. Aby uniemożliwić wykorzystanie wioski do stworzenia ufortyfikowanej pozycji obronnej, Żydzi wysadzili wszystkie domy[2].

Współczesny moszaw został założony w 1950 przez imigrantów z Jemenu, jednak z powodu trudności ekonomicznych i zagrożenia licznymi napaściami z terytorium sąsiedniej Jordanii został w 1952 zamknięty. Ponowne otworzenie moszawu nastąpiło w 1959.

Gospodarka | edytuj kod

Gospodarka moszawu opiera się na sadownictwie i turystyce.

Komunikacja | edytuj kod

Przy moszawie przebiega autostrada nr 1 (Tel Awiw-Jerozolima), która krzyżuje się z drogą nr 3955 , którą jadąc na południowy zachód dojeżdża się do moszawów Szoresz i Bet Me’ir.

Przypisy | edytuj kod

  1. Palestine Remembered: Welcome To Saris (ang.). [dostęp 11 października 2008].
  2. Palmach Information Centre: The capture of Saris (ang.). [dostęp 11 października 2008].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Sho'eva" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy