Shrek


Shrek w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Shrekamerykański film animowany z 2001 w reżyserii Andrew Adamsona i Vicky Jenson, będący adaptacją ilustrowanej książki Shrek! autorstwa Williama Steiga.

Film został nagrodzony Nagrodą Akademii Filmowej w kategorii najlepszy film animowany pełnometrażowy na 74. ceremonii wręczenia Oscarów. Był to pierwszy Oscar w tej kategorii, gdyż nagrodę tę zaczęto przyznawać od 2002.

Piosenki w filmie śpiewają: Smash Mouth, Joan Jett, The Proclaimers, Jason Wade, The Baha Men i Rufus Wainwright.

Animacja doczekała się kilku kontynuacji: Shrek 2 w 2004, Shrek Trzeci w 2007 i Shrek Forever w 2010[1]. Od 20 marca 2015 oglądanie tego filmu jest dozwolone od 7 lat (według KRRiT).

Spis treści

Opis fabuły | edytuj kod

Ogr o imieniu Shrek chce za wszelką cenę odzyskać spokój na terenie swojej posiadłości na bagnach, gdzie w wyniku represji okrutnego Lorda Farquaada zesłane zostały różne bajkowe postacie, w tym Pinokio, Wilk czy siedmiu krasnoludków. Shrek decyduje się na wyprawę do siedziby Farquaada, miasta Duloc, by odebrać prawa do swoich ziem, a w konsekwencji odzyskać utracony spokój. W wyprawie towarzyszy mu niezdarny Osioł. W wyniku negocjacji zawarty zostaje układ: w zamian za otrzymanie dokumentu ogr zobowiązuje się uwolnić ze smoczej wieży piękną królewnę Fionę, którą Lord wybrał na swoją przyszłą małżonkę.

Po dotarciu do smoczej wieży Shrek odbija Fionę i wychodzi cało z potyczki ze smokiem. Podczas drogi powrotnej nawiązuje się uczucie pomiędzy Shrekiem a Fioną. Żadne z nich nie zdobyło się jednak na miłosne wyznanie. W międzyczasie ujawniona zostaje tajemnica skrywana przez królewnę – Fiona po zachodzie słońca w konsekwencji rzuconego na nią uroku przemienia się w ogra. Fiona, mimo uczucia, jakim darzy Shreka, decyduje się na zaślubiny z Lordem Farquaadem, gdyż wierzy, że pocałunek prawdziwej miłości z Lordem przerwie urok rzucony na nią.

Na skutek mobilizacji ze strony Osła Shrek rusza do Duloc, by wyznać uczucie Fionie. W ostatniej chwili przerywa ceremonię zaślubin, ofiarując swą miłość Fionie, która zmienia się na stałe w ogra, natomiast Lord Farquaad zostaje zjedzony przez smoka, który uwolnił się z wieży. Shrek i Fiona biorą ślub.

Obsada | edytuj kod

Odbiór | edytuj kod

Box office | edytuj kod

Budżet filmu wyniósł 60 milionów dolarów. W Stanach Zjednoczonych i Kanadzie film zarobił blisko 268 mln USD. W innych krajach przychody wyniosły blisko 217 mln, a łączny przychód z biletów 484,4 miliona dolarów[2].

Krytyka w mediach | edytuj kod

Film spotkał się z dobrą reakcją krytyków. W serwisie Rotten Tomatoes 88% z 203 recenzji jest pozytywne, a średnia ocen wyniosła 7,81/10[3]. Na portalu Metacritic średnia ocen z 34 recenzji wyniosła 84 punkty na 100[4].

Nagrody i nominacje | edytuj kod

Film zdobył wiele nagród m.in.:

  • Oscara za najlepszy film animowany pełnometrażowy (2002)

Był ponadto nominowany do Oscara w kategorii Najlepszy Scenariusz Adaptowany. Otrzymał również 4 nominacje do MTV Movie Awards w kategoriach Najlepszy Film, Najlepsza Rola Komediowa (zarówno Mike Myers, jak i Eddie Murphy) oraz Najlepszy Zespół (Cameron Diaz, Eddie Murphy i Mike Myers).

Przypisy | edytuj kod

  1. Susan Wloszczyna: First look: 'Shrek Forever After': Fourth, final film is first in 3-D (ang.). USA Today, 2009-11-26. [dostęp 2009-12-20].
  2. Shrek (ang.). Box Office Mojo. [dostęp 2019-07-17].
  3. Shrek (ang.). Rotten Tomatoes. [dostęp 2019-07-17].
  4. Shrek (ang.). Metacritic. [dostęp 2019-07-17].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (pełnometrażowy film animowany):
Na podstawie artykułu: "Shrek" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy