Shura Cherkassky


Shura Cherkassky w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Shura Cherkassky z Izraelską Orkiestrą Filharmoniczną w Tel Awiwie (1954)

Shura Cherkassky (ur. 7 października 1909 w Odessie, zm. 27 grudnia 1995 w Londynie) – amerykański[1] pianista pochodzenia żydowskiego. Był jedną z największych indywidualności wśród pianistów XX wieku[2].

Życiorys | edytuj kod

Urodził się w Odessie, w dawnym Cesarstwie Rosyjskim, obecnej Ukrainie. Był cudownym dzieckiem. Jego pierwszym nauczycielem fortepianu była matka, Lidia Cherkassky, absolwentka Konserwatorium w Petersburgu.

Wraz z rodziną wyjechał do Stanów Zjednoczonych przed wybuchem rewolucji w Rosji. Studiował w Curtis Institute of Music u Józefa Hofmanna. Po II wojnie światowej, w latach 50. przeniósł się na stałe do Londynu.

Miał szeroki repertuar. Był wybitnym interpretatorem utworów F. Chopina, F. Liszta, R. Schumanna, S. Rachmaninowa oraz kompozytorów współczesnych. Jako jeden z pierwszych wykonywał m.in. II Koncert fortepianowy g-moll Prokofjewa oraz I Koncert fortepianowy Szostakowicza[3]. Dokonał też wielu nagrań płytowych m.in. dla wytwórni Decca, RCA, His Master’s Voice i Deutsche Grammophon[4].

Zmarł w wieku 86 lat w Londynie. Został pochowany na cmentarzu Highgate Cemetery.

Przypisy | edytuj kod

  1. The Poetry and Grandeur of Shura Cherkassky, The New York Times, 1.03.1987  (ang.).
  2. Shura Cherkassky. NIFC. [dostęp 2018-02-06].
  3. Encyklopedia muzyczna PWM, część biograficzna, Polskie Wydawnictwo Muzyczne, Kraków 1984
  4. Shura Cherkassky. Discogs.com. [dostęp 2018-02-06].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Shura Cherkassky" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy