Siła ciężkości


Siła ciężkości w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Cyfrowy siłomierz do pomiaru siły, m.in. siły ciężkości

Siła ciężkości, pot. ciężarwypadkowa siły, z jaką Ziemia (lub inne ciało niebieskie) przyciąga dany obiekt oraz, siły odśrodkowej wynikającej z ruchu wokół centrum Ziemi (lub innego ciała niebieskiego)[1]. Jednostką ciężaru w układzie SI jest niuton, jednak nadal dozwolone jest używanie jednostek spoza układu SI, specjaliści stosują np. kilogram-siłę (w skrócie kG lub kgf[2]). Ciężar jako siła jest wielkością wektorową.

Jeżeli masa sferycznie symetrycznej planety o promieniu r {\displaystyle r} wynosi M , {\displaystyle M,} a masa danego ciała m , {\displaystyle m,} to wartość ciężaru ciała na powierzchni planety dana jest wzorem (po zaniedbaniu siły odśrodkowej):

F g = G M m r 2 , {\displaystyle F_{g}=G{\frac {M\cdot m}{r^{2}}},}

gdzie G {\displaystyle G} jest stałą grawitacji.

Zwykle wielkość:

G M r 2 {\displaystyle G{\frac {M}{r^{2}}}}

nazywa się przyspieszeniem grawitacyjnym na powierzchni planety i oznacza przez g , {\displaystyle g,} co prowadzi do prostego wzoru łączącego masę ciała z jego ciężarem:

F g = m g . {\displaystyle F_{g}=m\cdot g.}

Oznacza to, że przy ustalonym g {\displaystyle g} ciężar jest proporcjonalny do masy ciała.

Dla Ziemi g {\displaystyle g} ≈ 9,81 m/s². W przypadku Księżyca: g K {\displaystyle g_{K}} ≈ 1,62 m/s², co oznacza, że ciężar każdego ciała jest tam około sześciokrotnie mniejszy niż na Ziemi.

W potocznym rozumieniu nie rozróżnia się masy i ciężaru, stosując te dwa pojęcia wymiennie (często używa się wtedy też słowa waga).

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Encyklopedia fizyki, PWN 1972, T. 3, s. 315.
  2. (Dz. U. Nr 37, poz. 328, Nr 66, poz. 581, z 2007 r. Nr 90, poz. 597).
Na podstawie artykułu: "Siła ciężkości" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy