Sianokosy


Sianokosy w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Koszenie trawy kosiarki rotacyjnej. Ręczny zbiór siana za pomocą wideł. Belowanie skoszonego siana za pomocą prasy belującej

Sianokosy – koszenie trawy na siano, jego suszenie na pokosach lub ostwiach i zwiezienie siana do miejsc zabezpieczonych przed opadami[1]. Dawniej trawę koszono za pomocą kos, obecnie w tym celu powszechnie wykorzystuje się różnego typu kosiarki. Polsce okres sianokosów zaczyna się w maju lub na początku czerwca. Dawne ręczne koszenie łąk, było uważane za jedną z najcięższych prac w rolnictwie[1].

Zebrane siano zwozi się do gospodarstw i przechowuje w zabezpieczonym od opadów miejscu np. w stodołach, pod wiatami, w stogach, dawniej brogach. W niektórych regionach na łąkach podmokłych część siana zostawiano na polach w stogach i zwożono do gospodarstwa w miarę potrzeb dopiero zimą.

W Biebrzańskim Parku Narodowym odbywają się Mistrzostwach Europy w Koszeniu Bagiennych Łąk dla Przyrody „Biebrzańskie Sianokosy”.

Spis treści

Polskie obyczaje związane z sianokosami | edytuj kod

Na Kaszubach „odczarowywano” łąki, dzwoniąc w kosy i grając na instrumentach. Pleciono wieńce sobótkowe.

Zespoły ludowe, np. Zielawa z Rossoszy i Narwianie mają w repertuarze inscenizacje sianokosów.

W kulturze | edytuj kod

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Mała encyklopedia rolnicza, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, 1964 .


Encyklopedia internetowa (działalność rolnicza):
Na podstawie artykułu: "Sianokosy" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy