Siedleszczany


Na mapach: 50°30′40″N 21°35′39″E/50,511111 21,594167

Siedleszczany w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Siedleszczanywieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie tarnobrzeskim, w gminie Baranów Sandomierski[3][4].

W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa tarnobrzeskiego.

Historia | edytuj kod

Siedliszcze oznaczało osiadły, zasiedlony, siedlisko. Pierwsze wzmianki o tej miejscowości napotykamy z XV wieku w Encyklopedii Gutenberga.

Jan Długosz opisuje, że Siedleszczany dziedziczyli XV wieku "dwa Janowie i Mikołaj k. Prus", który oprócz tego "miał tam klasztor koprzywnicki, dwa łany na których pierwej stały dwie karczmy należące do prob. w Miechocinie". Inne przekazy informują natomiast, że wieś tą zmienił był niegdyś opat klasztoru koprzywnickiego na inną osadę - mianowicie Ocice.

W czasach, kiedy baranowskimi dobrami zarządzali już Leszczyńscy, Siedleszczany podzielone były pomiędzy trzech właścicieli - braci Marcina, Stanisława i Benedykta Siedliszczowskich. Jak pisze trzysta lat później Chlebowski "we wszystkich trzech częściach było 21 kmieci 10 ¾ łanów i 2 pręty , zagrodników z rolami 18,bez roli 1, komor. z bydłem 6, bez bydła, rzemieślników 3". W XIX wieku Siedleszczany liczyły "50 domów i 241 mieszkańców w tym 231 rzym. kat. i 10 Izrael". Także i ten teren włączony był do parafii w Miechocinie[5].

W 1949 roku z inicjatywy, sołtysa wsi Jana Roga powołana zostaje jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej[6]. W 1955 roku powstaje Koło Gospodyń Wiejskich, którego przewodniczącą jest Katarzyna Róg. W tym też roku we wsi założony zostaje kołchoz, którego założycielami byli: Żygóła, Róg, Panek, Chabzda. Budynek ten znajduje się do dziś na tzw. "kołkach" - to nazwa znajdujących się tam pól. Na wsi występują jeszcze inne lokalne określenia miejsc np. "mokro", "żabieniec", "pod lasem", "za wałem", "sadyksze", gdzie obecnie znajduje się zwałka.

Przypisy | edytuj kod

  1. Sołectwo Siedleszczany na stronie gminy
  2. Oficjalny Spis Pocztowych Numerów Adresowych poprzez wyszukiwarkę. Poczta Polska S.A., styczeń 2013. [dostęp 2015-03-26].
  3. GUS. Wyszukiwarka TERYT
  4. Rozporządzenie w sprawie wykazu urzędowych nazw miejscowości i ich części (Dz.U. z 2013 r. poz. 200)
  5. Siedleszczany w Słowniku geograficznym Królestwa Polskiego. T. X: Rukszenice – Sochaczew. Warszawa 1889.
  6. OSP Siedleszczany na stronie gminy

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Siedleszczany" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy