Siedmiu samurajów


Siedmiu samurajów w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Siedmiu samurajów (jap. 七人の侍 Shichinin no samurai) – film w reżyserii Akiry Kurosawy, powstały w 1954 roku. W jednej z głównych ról wystąpił Toshirō Mifune.

Akcja filmu toczy się w okresie Sengoku, prawdopodobnie w latach 1587/1588 i przedstawia grupę rolników, którzy zatrudniają siedmiu bezpańskich samurajów (rōninów), aby pomogli im w obronie wioski przed bandytami.

Siedmiu samurajów jest powszechnie uznawany za jeden z najważniejszych filmów w historii kinematografii. Bardzo często określany jako najlepszy film nieamerykański, stał się inspiracją dla setek produkowanych później filmów akcji. Film jest uznany zarówno wśród krytyków jak i publiczności. Pojawił się na listach najlepszych filmów wszech czasów[1] przygotowanych przez Sight & Sound, dwukrotnie na listach brytyjskiego magazynu Empire (na pierwszym miejscu The 100 Best Films Of World Cinema[2] oraz na 50. miejscu najlepszych filmów wszech czasów[3]), na ósmym miejscu listy serwisu They Shoot Pictures, Don`t They'[4].

Jest to także jeden ze stosunkowo niewielu japońskich filmów znanych szeroko na Zachodzie, gdzie zresztą doczekał się remake'ów, jak na przykład western Siedmiu wspaniałych (1960). Film ten stanowił także ważny wkład w historię kina. Było to największe do tej pory przedsięwzięcie japońskiej kinematografii.

W roku 2004 powstała seria anime o nazwie Samurai 7, luźno bazująca na Siedmiu samurajach.

Spis treści

Fabuła | edytuj kod

Akcja filmu toczy się w XVI-wiecznej Japonii. Biedna japońska wioska jest co roku atakowana przez bandytów, którzy zabierają większość żywności. Mieszkańcom grozi śmierć głodowa, dlatego postanawiają wynająć grupę ubogich rōninów (samurajów pozbawionych zwierzchnika) do walki z bandytami.

Nagrody | edytuj kod

Obsada | edytuj kod

Ekipa | edytuj kod

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Seven Samurai w serwisie ICheckMovies
  2. 100 Greatest World Cinema Films
  3. Empire 500
  4. The 1,000 Greatest Films (ang.). [zarchiwizowane z tego adresu (2013-01-29)].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (film):
Na podstawie artykułu: "Siedmiu samurajów" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy