Siegfried von Feuchtwangen


Siegfried von Feuchtwangen w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Siegfried von Feuchtwangen w sztuce Pomnik Siegfrieda von Feuchtwangena w Malborku[1] Wjazd Siegfrieda von Feuchtwangen do zamku malborskiego, obraz pędzla Karla Wilhelma Kolbego (młodszego) z 1825 roku

Siegfried von Feuchtwangen (zm. 5 marca 1311 w Malborku) – wielki mistrz zakonu krzyżackiego w latach 1303–1311.

Życiorys | edytuj kod

Pochodził z Frankonii z tego samego rodu, co wielki mistrz Konrad von Feuchtwangen. Początki kariery Siegfrieda von Feuchtwangena w zakonie krzyżackim owiane są tajemnicą. Nieznane są okoliczności jego wstąpienia do zgromadzenia ani przebieg pierwszych lat służby. Pierwsza wzmianka o nim pojawia się dopiero w 1298 roku, gdy był już niemieckim mistrzem krajowym i komturem wiedeńskim. Siegfried von Feuchtwangen objął urząd wielkiego mistrza w 1303 roku po zdymisjonowaniu przez kapitułę generalną Godfryda von Hohenlohe. Natychmiast po wyborze na urząd wielkiego mistrza Siegfried von Feuchtwangen opuścił Prusy, pozostawiając ich zarząd miejscowym komturom. W latach 1303–1309 rezydował w Wenecji, nie zajmując się prawie wcale sytuacją w Państwie Zakonnym nad Morzem Bałtyckim. Uważa się, że jego postępowanie wynikało z pełnej zależności od kapituły oraz bycia faktycznie tylko figurantem wpływowych pruskich mistrzów krajowych Konrada Sacka i Henryka von Plotzke. Pod wpływem wydarzeń związanych z procesem templariuszy i niechęci, jaką darzono w tym czasie na dworach Europy zakony rycerskie, Siegfried von Feuchtwangen w 1309 roku przeprowadził się z Włoch do Prus. Jednocześnie dla zabezpieczenia niezależności i interesów zakonu krzyżackiego przeniósł[2] jego centralę do Malborka. Siegfried von Feuchtwangen zmarł na zamku malborskim w 1311 roku. Pochowany został w katedrze w Chełmży.

Przypisy | edytuj kod

  1. Posąg Siegfrieda von Feuchtwangena ustawiony obok trzech innych brązowych figur wielkich mistrzów krzyżackich na dziedzińcu Zamku Średniego w Malborku jest pozostałością po pomniku króla pruskiego Fryderyka II Wielkiego z 1877 roku, który został zniszczony w 1945 roku. Statua von Feuchtwangena nie ma prawej dłoni, gdyż została ona skradziona wraz z przymocowanym do niej mieczem przez żołnierzy Armii Czerwonej.
  2. Praca zbiorowa: Oxford - Wielka Historia Świata. Średniowiecze. Bizancjum - Wyprawy krzyżowe. T. 18. Poznań: Polskie Media Amer.Com, 2007, s. 212. ISBN 978-83-7425-698-8.

Bibliografia | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Siegfried von Feuchtwangen" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy