Sielce (Rosja)


Na mapach: 54°54′40″N 39°30′45″E/54,911111 39,512500

Sielce (Rosja) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Sielce (ros. Сельцы, Sielcy) – wieś w Rosji, w obwodzie riazańskim, nad Oką. Miejsce formowania 1 Polskiej Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki w lecie 1943 roku.

Spis treści

Geografia | edytuj kod

Wieś zlokalizowana jest ok. 160 km na południowy wschód od centrum Moskwy i ok. 30 km w linii prostej na północny zachód od miasta obwodowego Riazania. Pod względem fizycznogeograficznym Sielce położone są na Nizinie Mieszczorskiej[1].

Historia | edytuj kod

W lesie w okolicach wsi znajdował się obóz Moskiewskiego OW, wyznaczony w maju 1943 roku na miejsce formowania 1 Polskiej Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki (dalej 1 DP)[2]. Dojazd do obozu z Riazania odbywał się koleją do stacji Diwowo na przeciwległym brzegu Oki. Stamtąd przeprawiano się promem. U wejścia do obozu polskiego wzniesiono bramę z napisem Witaj żołnierzu – wczorajszy tułaczu. Obóz miał place ćwiczebne i poligon artyleryjski.

Pododdziały 1 DP rozmieszczono w namiotach, barakach i ziemiankach, dowództwo w zabudowaniach wioski. Teren obozu dzielił się na 5 odcinków: na odcinku pierwszym (od wsi Sielce do wsi Biełoomut) rozmieszczono 1. pułk czołgów i 1. dywizjon artylerii przeciwpancernej; na odcinku drugim 1. pułk artylerii lekkiej, 1. dywizjon moździerzy 120 mm oraz stajnie, zabudowania gospodarcze, sztab pułku, sztaby dywizjonów, kasyno oficerskie, kwatery. Odcinek trzeci nad jeziorem Bornoje zajmowały 3. pułk piechoty, batalion szkolny i teatr dywizji. Odcinek czwarty (wioska Sielce) zajmowały sztab dywizji, kwatery oficerskie i administracja oraz pododdziały sztabowe i samodzielne (oficerowie polityczni, NKWD). Odcinek czwarty przeznaczono dla sztabu dywizji, kwater oficerskich i administracji. Odcinek piąty zajmowały 1. i 2. pułki piechoty.

We wrześniu 1943 roku, po opuszczeniu obozu przez dywizję i w związku z postanowieniem o formowaniu I Korpusu Polskiego w ZSRR, rozpoczęto w Sielcach formowanie nowych jednostek: 2 Dywizji Piechoty, 1 Brygady Artylerii i 1 Brygady Pancernej, brygady saperów i pułku łączności. Pod koniec roku rozpoczęto formowanie 3 Dywizji Piechoty i 5. pułku artylerii ciężkiej. Na początku roku 1944 obóz zlikwidowano, jednostki zapasowe przeniesiono do miejscowości Sumy na Ukrainie, a sformowane jednostki w rejon Żytomierza.

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Wielki ilustrowany atlas świata. Wyd. I wydanie polskie. Warszawa: GeoCenter International, 1993, s. 62. ISBN 3-575-13771-4. (pol.)
  2. Encyklopedia II Wojny Światowej. Warszawa: Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej, 1975, s. 565-566. (pol.)

Bibliografia | edytuj kod

  • Leksykon wiedzy wojskowej; Wydawnictwo MON. Warszawa 1979
  • Józef Urbanowicz [red.]: Mała encyklopedia wojskowa, Wydawnictwo MON, Warszawa 1971
Na podstawie artykułu: "Sielce (Rosja)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy