Sielsowiet Wierzchowice


Na mapach: 52,492389°N 23,514861°E/52,492389 23,514861

Sielsowiet Wierzchowice w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Sielsowiet Wierzchowice (s. wierzchowicki, biał. Вярховіцкі сельсавет, ros. Верховичский сельсовет) – sielsowiet na Białorusi, w obwodzie brzeskim, w północno-zachodniej części rejonu kamienieckiego.

Spis treści

Położenie | edytuj kod

Siedzibą sielsowietu są Wierzchowice. Jednostka podziału administracyjnego sąsiaduje na południu z sielsowietami Raśna, Bieławieżski i Wojska, na wschodzie z sielsowietami Dmitrowicze i Kamieniuki. Ponadto sielsowiet znajduje się przy granicy z Polską i na zachodzie oraz północy graniczy z gminami województwa podlaskiego: Czeremcha, Kleszczele, Dubicze Cerkiewne (powiat hajnowski).

Skład | edytuj kod

Sielsowiet Wierzchowice obejmuje 24 miejscowości:

Historia | edytuj kod

W okresie międzywojennym miejscowości sielsowietu należały w większości do gminy Wierzchowice[2], a Chlewiszcze do gminy Połowce, obie w powiecie brzeskim województwa poleskiego II Rzeczypospolitej[3].

Zobacz też | edytuj kod

Uwagi | edytuj kod

  1. Polskie nazwy za: Baza Miejscowości Kresowych (kami.net.pl) - wyszukiwarka miejscowości kresowych, Radzima oraz Słownik geograficzny Królestwa Polskiego.
  2. Radzima wśród polskich nazw miejscowości sielsowietu wymienia Świniewo (leżące w II RP na wschód od Omelańca), zaś wieś Pabieda (Pieramoha, Pobieda) koło miejscowości Kopyły łączy z istniejącym przed wojną folwarkiem Wierzchowice.

Przypisy | edytuj kod

  1. Каменецкий районный исполнительный комитет (ros.). kamenec.brest-region.gov.by. [dostęp 2014-10-04].
  2. Gmina wiejska Wierzchowice. radzima.net. [dostęp 2014-10-04].
  3. Gmina wiejska Połówce. radzima.net. [dostęp 2014-10-04].
Na podstawie artykułu: "Sielsowiet Wierzchowice" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy