Siemion Szestakow


Siemion Szestakow w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Siemion Szestakow (ur. 1898 zm. 1943) – radziecki pułkownik wojsk lotniczych, uczestnik rewolucji październikowej, wojny domowej, II wojny światowej. Znany z lotów długodystansowych.

Życiorys | edytuj kod

Szestakow urodził się 21 lutego 1898 roku w Benderach w guberni besarabskiej w wielodzietnej rodzinie felczera. W maju 1916 roku przeniósł się do starszego brata Nikołaja w Sewastopolu, gdzie zetknął się po raz pierwszy z lotnikami.

W sierpniu 1917 roku został powołany do wojska, następnie uczestniczył w rewolucji październikowej w Piotrogrodzie. 23 lutego 1918 roku wstąpił do Armii Czerwonej. Po ukończeniu w 1920 roku szkoły lotniczej został wysłany do eskadry szkolnej w Moskwie.

W latach 1922−1923 wykonał ponad sto lotów bojowych na froncie wojny domowej; walczył w Azji Środkowej (Uzbekistan i Tadżykistan). Wiosną 1927 roku był w składzie komisji przyjmującej w Leningradzie zakupione od Niemiec bombowce Junkers C-30. Uczestniczył w lotach długodystansowych. Od 20 sierpnia do 1 września 1927 roku odbył lot na trasie Moskwa - Sarapuł - Omsk - Nowosybirsk - Krasnojarsk - Irkuck - Ułan Ude - Czyta - Nerczyńsk - Błagowieszczeńsk - Spask Dalni - Nanyang - Okayama - Tokio, a od 10 do 22 września wykonał lot powrotny pokonując w sumie 21.700 km w 153 godziny.

W 1928 roku Szestakow skierował do Tupolewa i Baranowa propozycję realizacji międzykontynentalnego lotu do USA. Rozpoczęta 6 sierpnia misja nie powiodła się, a samolot rozbił się w rejonie Czyty. Drugi lot rozpoczęto 23 sierpnia na trasie Moskwa - Czelabińsk - Nowosybirsk - Krasnojarsk - Irkuck - Czyta - Błagowieszczeńsk - Chabarowsk - Nikołajewsk nad Amurem - Pietropawłowsk Kamczacki - Unalaska - Seward - Sitka - Seattle - Oakland - San Francisco - Chicago - Detroit - Nowy Jork. Odległość 21.242 km została pokonana w ekstremalnych warunkach pogodowych w 141 godzin i 53 minuty lotu, a 8.000 km nad oceanem pokonano w 50 godzin i 30 minut. 30 października 1929 roku odbyło się triumfalne powitanie w Stanach Zjednoczonych.

Po ukończeniu Akademii im. Żukowskiego podjął pracę pilota testowego w Instytucie Badawczym Sił Lotniczych. Dowodził związkiem bombowców Tupolew TB-1 na Rosyjskim Dalekim Wschodzie.

Walczył w wielkiej wojnie ojczyźnianej. W październiku 1942 roku prowadził 146 Pułk Lotnictwa Myśliwskiego, który walczył w ramach 3 Armii. W lecie 1943 roku brał udział w walkach w Orzeł i Kursk.

Zmarł 1 sierpnia 1943 roku wskutek ran odniesionych w walce, choć alternatywna wersja mówi o śmierci już w niewoli niemieckiej.

Odznaczenia i upamiętnienia | edytuj kod

Odznaczony Orderem Czerwonego Sztandaru za lot Moskwa - Tokio - Moskwa, Orderem Czerwonego Sztandaru Pracy za lot Moskwa - Nowy Jork i innymi medalami.

Imieniem Szestakowa nazwano jedną z głównych ulic Benderów, a budynek jego dawnej szkoły jest wyróżniony tablicą pamiątkową.

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Siemion Szestakow" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy