Sienna Kopa


Na mapach: 49°09′20″N 20°10′37″E/49,155556 20,176944

Sienna Kopa w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Sienna Kopa (słow. Senná kopa, niem. Heuhaufen, węg. Szenáboglya) – mało wybitne wzniesienie o wysokości 1848 m n.p.m. w słowackich Tatrach Wysokich. Znajduje się w krótkiej grani odchodzącej na południowy zachód od wierzchołka Sławkowskiego Szczytu. Od niego oddzielona jest porośniętą kosodrzewiną Sienną Przehybą.

Sienna Kopa wraz z Sienną Przehybą oddziela Sienną Kotlinę od dolnych partii Doliny Sławkowskiej. U jej podnóża znajduje się grupa trzech stawków zwanych Sławkowskimi Stawkami, z których obecnie tylko jeden wypełniony jest wodą. Południowym stokiem Siennej Kopy przebiega czerwono znakowana Magistrala Tatrzańska. Sienna Kopa stanowi łatwy dostęp do Doliny Sławkowskiej, a z jej wierzchołka roztacza się ciekawy widok na Spisz i masyw Gerlacha. W przewodniku Tatry Słowackie Józefa Nyki figuruje ona jako Kopa Siana.

Pierwsze wejścia nie są znane. Wchodzono na nią od dawna z racji łatwej dostępności.

Szlaki turystyczne | edytuj kod

– znakowana czerwono Magistrala Tatrzańska na odcinku od Wielickiego Stawu do Smokowieckiego Siodełka (biegnie południowym zboczem Siennej Kopy).
  • Czas przejścia: 2:05 h, z powrotem 2:25 h[1]

Przypisy | edytuj kod

  1. Tomasz Nodzyński, Marta Cobel-Tokarska: Tatry Wysokie i Bielskie: polskie i słowackie. Warszawa: ExpressMap, 2007. ISBN 978-83-60120-88-0.

Bibliografia | edytuj kod

  1. Witold Henryk Paryski: Tatry Wysokie. Przewodnik taternicki. Część XIV. Warzęchowe Turnie – Zawracik Rówienkowy. Warszawa: Sport i Turystyka, 1971.
Na podstawie artykułu: "Sienna Kopa" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy