Sillamäe


Na mapach: 59°24′N 27°45′E/59,400000 27,750000

Sillamäe w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Sillamäe – miasto w północno-wschodniej Estonii w prowincji Virumaa Wschodnia, niedaleko od granicy z Rosją, położone na południowym wybrzeżu Zatoki Fińskiej. Liczy niecałe 17 tys. mieszkańców (2004), z czego ponad 80% to Rosjanie, a tylko ok. 4% Estończycy.

Podczas ery sowieckich rządów w Estonii, Sillamäe było miastem zamkniętym, głównie ze względu na znajdującą się tu fabrykę chemiczną, która produkowała pręty paliwowe i materiały nuklearne dla radzieckich elektrowni atomowych i do produkcji broni jądrowej. Na początku uran wydobywany był na miejscu, w późniejszym okresie sprowadzany był z różnych miejsc z całego bloku wschodniego, głównie z Czechosłowacji.

Nieopodal miasta znajduje się plaża oraz uzdrowisko wodne (Toila i Narva Jõesuu), używane podczas ery sowieckiej przez członków i przywódców partii komunistycznej.

W 2005 roku w Sillamäe zbudowano port, a pomiędzy majem 2006 a październikiem 2007 istniało regularne połączenie promowe pomiędzy Sillamäe i Kotka w Finlandii. Obsługująca linię firma Narva Line zrezygnowała jednak z przedsięwzięcia.

Sport | edytuj kod

Miasta Estonii Gminy prowincji Virumaa Wschodnia

Kontrola autorytatywna (miasto w Estonii):
Na podstawie artykułu: "Sillamäe" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy