SimCity (seria)


SimCity (seria) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania


SimCity – seria gier wyprodukowanych przez firmę Maxis, należąca do grona Simów, czyli gier symulacyjnych z przedrostkiem SIM (skrót od ang. simulation – symulacja). Pierwszą grą z tej serii było SimCity wydane w 1989 r. – do dzisiaj doczekało się 7 odsłon i trzech dodatków. Od daty premiery pierwszej części gry seria ta sprzedała się na całym świecie w nakładzie przekraczającym 17 milionów egzemplarzy[1].

Gry z serii SimCity pozwalają na budowanie i zarządzanie wirtualnymi miastami poprzez wyznaczanie stref: mieszkalnej, handlowej i przemysłowej, rozbudowę sieci energetycznej, wodociągowej, drogowej, zapewnienie wystarczającej ochrony przeciwpożarowej i policyjnej, budowę systemu transportu, edukacji i opieki zdrowotnej. Gracz ma do wyboru szereg rozwiązań komunikacyjnych, takich jak lotniska, porty czy transport publiczny. Wraz z rozwojem miasta wzrasta poziom trudności – nowe żądania mieszkańców m.in. zmniejszenie podatków, natężenia ruchu, czy budowa nowych szpitali i szkół. Każda kolejna wersja SimCity jest coraz bardziej złożona, czego przejawem może być pojawienie się stopnia zanieczyszczenia środowiska w SimCity 2000, czy konieczność płacenia za eksploatację elektrowni i systemu wodociągów w SimCity 4. Z każdą wersją wzrasta też ilość tzw. budynków specjalnych, takich jak np. Wieża Eiffla.

Dodatkową opcją, która pojawiła się w czwartej odsłonie gry, jest kontrola simów z gry The Sims. Gracz może zaimportować do swojego miasta dowolnego sima i podglądać jego zachowania i reakcje na zmiany.

Gry z cyklu SimCity | edytuj kod

SimCity 2000 – kartridż na GBA

Przypisy | edytuj kod

  1. http://ww1.www.ea.pl/games/10957/ SimCity Społeczeństwo
  2. SimCity returns in 2013. GameSpot. [dostęp 2012-03-16].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "SimCity (seria)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy