Simon Eder


Simon Eder w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Simon Eder (ur. 23 lutego 1983 w Saalfelden) – austriacki biathlonista, z zawodu żołnierz. dwukrotny medalista olimpijski i czterokrotny medalista mistrzostw świata.

Spis treści

Kariera | edytuj kod

Pierwszy sukces w karierze osiągnął w 2002 roku, kiedy na mistrzostwach świata juniorów w Ridnaun zwyciężył w biegu indywidualnym. Na rozgrywanych dwa lata później mistrzostwach świata juniorów w Haute Maurienne był trzeci w sprincie.

W zawodach Pucharu Świata zadebiutował 18 stycznia 2003 roku w Ruhpolding, gdzie nie ukończył sprintu. Pierwsze punkty wywalczył 13 grudnia 2006 roku w Hochfilzen, zajmując 22. miejsce w tej samej konkurencji. Na podium zawodów tego cyklu po raz pierwszy stanął 24 stycznia 2009 roku w Anterselvie, kończąc rywalizację w biegu pościgowym na drugiej pozycji. W zawodach tych rozdzielił Szweda Björna Ferry'ego i Emila Hegle Svendsena z Norwegii. W kolejnych startach jeszcze wielokrotnie stawał na podium, odnosząc przy tym trzy zwycięstwa: 29 marca 2009 roku w Chanty-Mansyjsku triumfował w biegu masowym, a 22 marca 2014 roku w Oslo i 9 stycznia 2016 roku w Ruhpolding był najlepszy w biegu pościgowym. Najlepsze wyniki osiągnął w sezonach 2013/2014 i 2015/2016, kiedy zajmował piąte miejsce w klasyfikacji generalnej. W sezonie 2009/2010 był drugi w klasyfikacji biegu pościgowego, w sezonie 2013/2014 także był drugi w tej klasyfikacji oraz w klasyfikacji biegu indywidualnego, ponadto w sezonie 2015/2016 kolejny raz był drugi w klasyfikacji biegu indywidualnego.

W 2009 roku wystąpił na mistrzostwach świata w Pjongczangu, gdzie wspólnie z Danielem Mesotitschem, Dominikiem Landertingerem oraz Christophem Sumanem zdobył srebrny medal w sztafecie. Był tam też ósmy w sprincie i biegu masowym. Kolejny medal w zawodach tego cyklu zdobył podczas mistrzostw świata w Oslo w 2016 roku, gdzie zajął trzecie miejsce w biegu indywidualnym. Lepsi okazali się jedynie Francuz Martin Fourcade i Dominik Landertinger. Ponadto na rozgrywanych rok później mistrzostwach świata w Hochfilzen wywalczył kolejne dwa brązowe medale. Najpierw razem z Mesotitschem, Landertingerem i Julianem Eberhardem był trzeci w sztafecie, a następnie trzecie miejsce zajął w biegu masowym, ulegajac Niemcowi Simonowi Schemppowi i Norwegowi Johannesowi Thingnesowi Bø.

Na igrzyskach olimpijskich w Vancouver w 2010 roku w Austriacy w składzie: Eder, Mesotitsch, Landertinger i Sumann zdobyli srebro w sztafecie. Był też między innymi czwarty w biegu pościgowym, przegrywając walkę o podium z Francuzem Vincentem Jay'em o 2,8 sekundy. Na rozgrywanych cztery lata później igrzyskach w Soczi Austriacy w tym samym składzie tym razem zajęli trzecie miejsce. Eder był też czwarty w biegu indywidualnym, w którym walkę o brązowy medal wygrał o 3,3 sekundy Rosjanin Jewgienij Garaniczew. Brał też udział w igrzyskach olimpijskich w Pjongczangu w 2018 roku, gdzie jego najlepszym wynikiem był czwarte miejsce w sztafecie. Był też między innymi jedenasty w biegu indywidualnym.

Jego ojciec, Alfred Eder, również był biathlonistą.

Osiągnięcia | edytuj kod

Igrzyska olimpijskie | edytuj kod

Mistrzostwa świata | edytuj kod

Mistrzostwa świata juniorów | edytuj kod

Puchar Świata | edytuj kod

Miejsca w klasyfikacji generalnej | edytuj kod

Zwycięstwa w zawodach | edytuj kod

Miejsca na podium w zawodach chronologicznie | edytuj kod

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Simon Eder" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy