Simone Hauswald


Simone Hauswald w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Simone Hye-Soon Hauswald z d. Denkinger (ur. 3 maja 1979 w Rottweil) – niemiecka biathlonistka, dwukrotna brązowa medalistka olimpijska, pięciokrotna medalistka mistrzostw świata i Europy.

Spis treści

Kariera | edytuj kod

Na arenie międzynarodowej pierwszy raz pojawiła się w 1998 roku, kiedy na mistrzostwach świata juniorów w Valcartier zdobyła złote medale w biegu indywidualnym i sztafecie. Podczas rozgrywanych rok później mistrzostw świata juniorów w Pokljukce w tych samych konkurencjach była odpowiednio druga i pierwsza.

W Pucharze Świata zadebiutowała 30 listopada 2000 roku w Anterselvie, zajmując 33. miejsce w biegu indywidualnym. Pierwsze punkty (w sezonach 2000/2001-2007/2008 punktowało 30. najlepszych zawodniczek) wywalczyła 13 grudnia 2002 roku w Östersund, gdzie zajęła 22. miejsce w sprincie. Pierwszy raz na podium zawodów pucharowych stanęła 23 stycznia 2005 roku w Anterselvie, gdzie rywalizację w biegu pościgowym ukończyła na trzeciej pozycji. W zawodach tych wyprzedziły ją tylko Francuzka Sandrine Bailly i Tora Berger z Norwegii. W kolejnych startach jeszcze 17 razy stawała na podium, odnosząc przy tym 7 zwycięstw: 12 grudnia 2008 roku w Hochfilzen wygrała sprint, 11 marca 2009 roku w Whistler wygrała bieg indywidualny, 29 marca 2009 roku w Chanty-Mansyjsku była najlepsza w biegu masowym, 8 stycznia 2010 roku w Oberhofie zwyciężyła w sprincie, a 18, 19 i 21 marca 2010 roku w Holmenkollen triumfowała kolejno w sprincie, biegu pościgowym oraz biegu masowym. Najlepsze wyniki osiągnęła w sezonie 2009/2010, kiedy zajęła drugie miejsce w klasyfikacji generalnej, za swą rodaczką - Magdaleną Neuner. W tym samym sezonie wygrała klasyfikację sprintu, a w klasyfikacjach biegu pościgowego i biegu masowego była druga. Ponadto w sezonie 2008/2009 zajęła trzecie miejsce w klasyfikacji biegu masowego.

Pierwsze medale wśród seniorek zdobyła w 2000 roku, razem z koleżankami zajmując drugie miejsce w sztafecie na mistrzostwach Europy w Zakopanem, zajmując trzecie miejsce w sztafecie i biegu indywidualnym. Rok później, podczas mistrzostw Europy w Haute-Maurienne była najlepsza w sztafecie i druga w sprincie. Złoty medal w sztafecie zdobyła też na mistrzostwach Europy w Kontiolahti w 2002 roku.

W 2003 roku wystartowała na mistrzostwach świata w Chanty-Mansyjsku, gdzie razem z koleżankami była trzecia w sztafecie. Zajęła tam też czwarte miejsce w biegu indywidualnym, przegrywając walkę o podium z Norweżką Gunn Margit Andreassen. Trzecie miejsce w sztafecie zajęła też podczas mistrzostw świata w Oberhofie rok później.

Kolejne dwa medale zdobyła na mistrzostwach świata w Pjongczangu w 2009 roku. W sprincie zdobyła srebrny medal, rozdzielając swą rodaczkę - Kati Wilhelm i Rosjankę Olgę Zajcewą. Pięć dni później była trzecia w sztafecie mieszanej. Ponadto wspólnie z Magdaleną Neuner, Simonem Schemppem i Arndem Peifferem zwyciężyła w sztafecie mieszanej podczas mistrzostw świata w Chanty-Mansyjsku w 2010 roku.

Brała też udział w igrzyskach olimpijskich w Vancouver w 2010 roku. W biegu masowym wywalczyła brązowy medal, plasując się za Neuner i Zajcewą. Dwa dni później wraz z koleżankami z reprezentacji trzecie miejsce zajęła też w sztafecie. Poza tym zajęła 26. miejsce w sprincie i 16. miejsce w biegu pościgowym. Były to jej jedyne starty olimpijskie.

Dziesięć razy stawała na podium mistrzostw Niemiec (w tym siedem razy na najwyższym stopniu). Po sezonie 2009/2010 postanowiła zakończyć karierę[1].

Jej matka pochodzi z Korei Południowej. W maju 2008 wyszła za mąż za swojego trenera Steffena Hauswalda[2]. 30 grudnia 2011 roku urodziła bliźniaki, dwóch synów, który utrzymali imiona Filou i Noah[3].

Osiągnięcia | edytuj kod

Igrzyska olimpijskie | edytuj kod

Mistrzostwa świata | edytuj kod

Mistrzostwa Europy | edytuj kod

Mistrzostwa świata juniorów | edytuj kod

Puchar Świata | edytuj kod

Miejsca w klasyfikacji generalnej | edytuj kod

Zwycięstwa w zawodach | edytuj kod

Miejsca na podium chronologicznie | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Biathlon: Neuner z Kryształową Kulą
  2. biathlon.pl: Simone Hauswald
  3. Simone Hauswald: Die Zwillinge sind da! (niem.)
  4. Początkowo wygrała Albina Achatowa ale później została zdyskwalifikowana

Bibliografia | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Simone Hauswald" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy