Simpsonowie


Simpsonowie w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Simpsonowie (ang. The Simpsons) – amerykański animowany serial komediowy dla starszej widowni, wymyślony przez Matta Groeninga (twórcę Futuramy) i emitowany w stacji FOX. Jest satyrycznym spojrzeniem na amerykański styl życia oraz kulturę, a akcja toczy się głównie wokół mieszkającej w Springfield rodziny Simpsonów: Homera, Marge, Barta, Lisy i Maggie. Serial jest produkowany bez przerwy od roku 1989.

W Polsce serial emitują bądź emitowały m.in.: TVP3 Katowice[potrzebny przypis], TVP1[potrzebny przypis], Canal+, Fox Kids, TV Puls, FOX i Fox Comedy.

Spis treści

Historia | edytuj kod

W latach 1987 i 1988 w programie Tracey Ullman Show emitowane były krótkometrażowe (2-minutowe) odcinki. Simpsonowie byli jednak rysowani inaczej niż w serialu. Wyemitowano 48 odcinków w trzech sezonach.

W roku 1989 wyprodukowano 13 pierwszych odcinków serialu, których premiera w FOX była zaplanowana na jesień. Premierę tę przesunięto na 17 grudnia, więc twórcy jako pierwsi postanowili wyemitować odcinek ósmy – Simpsons Roasting on an Open Fire; odcinek pierwszy – Some Enchanted Evening wyemitowano jako trzynasty (ostatni).

W roku 1990 wyprodukowano sezon 2 serialu. W każdym kolejnym roku produkowano nowe sezony, jednak wraz z drugim zaczęto produkować po ponad 20 odcinków (w tym jeden z serii Straszny domek na drzewie), a premierę oczekiwano już na jesień – data zakończenia się nie zmieniła, była to dalej wiosna lub lato kolejnego roku.

W roku 1990 TVP3 Katowice jako pierwsza polska stacja rozpoczęła emisję Simpsonów. Odcinki były jednak retransmitowane (wraz z reklamami) z brytyjskiej stacji Sky One; po emisji pierwszego sezonu nadawanie zakończono, gdy okazało się nielegalne.

W latach 1994–1995, już legalnie i z polskim lektorem (Januszem Szydłowskim) sezony 1, 2 i 3 wyemitował TVP1 – jako jedyna stacja emitowała serial według kolejności produkcji.

Następnie w wersji okrojonej, z lektorem (Tomaszem Knapikiem), w latach 1999–2002 Fox Kids wyemitował około 10 sezonów.

W lecie 2007, po sezonie 18 i równych 400 odcinkach, wyprodukowano pełnometrażowy film animowany Simpsonowie – Wersja Kinowa, który trafił do kin również w Polsce, w wersji z dubbingiem i napisami.

Kilka miesięcy wcześniej Canal+ wyemitował – według kolejności emisji w USA – pierwsze trzy sezony wykupione od TVP1, potem sezony 17 i 18 (w ramach powtórki przed filmem), a następnie zaczął ponownie od pierwszego odcinka (od sezonu czwartego wzwyż w wyprodukowanej przez siebie wersji lektorskiej również z Januszem Szydłowskim).

1 września 2008 roku, w wersji z dubbingiem, chronologicznie wszystkie odcinki kreskówki rozpoczęła emitować TV Puls. Emisja zakończyła się 14 listopada z powodu wycofania się jednego z udziałowców stacji Ruperta Murdocha, właściciela amerykańskiej telewizji FOX, dla którego produkowani byli „Simpsonowie”.

Od 6 listopada 2010 roku, sezony 6-20 w wersji HD i SD transmitowała stacja Fox Polska, w wersji z napisami.

4 października 2013 stacja Fox przedłużyła serial o 26. sezon[1].

Simpsonowie stali się najdłużej emitowanym serialem w dziejach telewizji. Do tej pory powstało ponad 700 odcinków w 32 sezonach. Do 2023 roku mają powstać kolejne sezony - 33 i 34.[2]

Postacie | edytuj kod

Przez kilkaset odcinków przewinęła się mnoga liczba postaci, lecz część pojawia się na ekranie częściej – są to członkowie rodziny Simpsonów lub inne często widywane przez głównych bohaterów osoby.

Rodzina Simpsonów | edytuj kod

 Osobny artykuł: Rodzina Simpsonów.

Pozostali mieszkańcy Springfield | edytuj kod

Najbliższymi sąsiadami Simpsonów są Flandersowie.

 Zobacz więcej w artykule Lista postaci serialu Simpsonowie, w sekcji Rodzina Flandersów.

Homer pracuje ze swymi kolegami w elektrowni jądrowej.

 Zobacz więcej w artykule Lista postaci serialu Simpsonowie, w sekcji Elektrownia jądrowa w Springfield.

Bart i Lisa uczęszczają do miejscowej podstawówki.

 Zobacz więcej w artykule Lista postaci serialu Simpsonowie, w sekcji Szkoła Podstawowa w Springfield.

Homer wraz z przyjaciółmi lubi porozmawiać przy napojach z procentami w Tawernie Moe.

 Zobacz więcej w artykule Lista postaci serialu Simpsonowie, w sekcji Tawerna Moe.

Co niedziela Simpsonowie udają się na mszę.

 Zobacz więcej w artykule Lista postaci serialu Simpsonowie, w sekcji Pierwszy Kościół w Springfield.

Nad Springfield roztacza się władza Burmistrza Quimby'ego oraz utrzymywanych władz porządkowych i sądowniczych.

 Zobacz więcej w artykule Lista postaci serialu Simpsonowie, w sekcji Prawo i egzekutywa.

W mieście grasuje przestępczość, która czasem dotyka rodzinę Simpsonów.

 Zobacz więcej w artykule Lista postaci serialu Simpsonowie, w sekcji Czarne charaktery.

Wiele postaci główni bohaterowie widzą przede wszystkim przez szklany ekran telewizora.

 Zobacz więcej w artykule Lista postaci serialu Simpsonowie, w sekcji Postacie z mediów.

Jest też wielu innych bohaterów kreskówki „Simpsonowie”, którzy nie pasują do powyższych kategorii.

 Zobacz więcej w artykule Lista postaci serialu Simpsonowie, w sekcji Przedsiębiorcy.  Zobacz więcej w artykule Lista postaci serialu Simpsonowie, w sekcji Inne.  Zobacz więcej w artykule Lista postaci serialu Simpsonowie, w sekcji Pozostałe.

Przypisy | edytuj kod

  1. Fox przedłuża „Simpsonów” o 26 sezon. [dostęp 2013-10-05].
  2. Oto najdłużej emitowany serial w dziejach telewizji. Podpisano umowę na dwa kolejne sezony, www.tvp.info, 4 marca 2021 [dostęp 2021-04-29]  (pol.).

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Simpsonowie Seriale i filmy w stworzone przez Matta Groeninga Kontrola autorytatywna (serial animowany):Encyklopedia internetowa:
Na podstawie artykułu: "Simpsonowie" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy