Sin'gye


Sin'gye w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Sin'gye (kor. 신계군, Sin'gye-gun) – powiat w Korei Północnej, w centralno-wschodniej części prowincji Hwanghae Północne. W 2008 roku liczył 78 573 mieszkańców[2]. Graniczy z prowincją Kangwŏn na wschodzie, na północy z powiatami Suan i Koksan, na zachodzie z powiatami Sŏhŭng i P'yŏngsan, na południu z powiatami Kŭmch'ŏn i T'osan. Gospodarka powiatu oparta jest na rolnictwie. Przez powiat przebiega 142-kilometrowa linia kolejowa Ch'ŏngnyŏn Ich'ŏn (kor. 청년이천선) między powiatami P'yŏngsan (prowincja Hwanghae Północne) a Sep'o w prowincji Kangwŏn[3].

Spis treści

Historia | edytuj kod

Przed wyzwoleniem Korei spod okupacji japońskiej w skład powiatu wchodziło 9 miejscowości (kor. myŏn) oraz 70 wsi (kor. ri). W grudniu 1952 z terenów należących wcześniej do miejscowości (kor. myŏn) Sin'gye, Go, Da'mi, Da'ryul, Ma'sŏ, Jŏk'yŏ i Saji utworzono powiat Sin'gye. Składał się z jednego miasteczka (kor. ŭp) oraz 25 wsi (kor. ri).

Podział administracyjny powiatu | edytuj kod

W skład powiatu wchodzą następujące jednostki administracyjne:

Bibliografia | edytuj kod

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. D P R Korea 2008 Population Census – National Report (ang.). Central Bureau of Statistics Pyongyang, DPR Korea. [dostęp 2012-09-09].
  2. D P R Korea 2008 Population Census – National Report (ang.). Central Bureau of Statistics Pyongyang, DPR Korea. [dostęp 2012-08-25].
  3. Kokubu Hayato, 将軍様の鉄道 (Shōgun-sama no Tetsudō) (jap.), ​ISBN 978-4-10-303731-6​.
Na podstawie artykułu: "Sin'gye" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy