Sinobrody


Sinobrody w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Sinobrody – postać z baśni Charles’a Perraulta, bardzo zamożny w średnim wieku kniaź, zaangażowany w niezbyt jasne interesy. Sinobrody był żonaty wiele razy, ale jego partnerki znikały w dziwnych okolicznościach. Zginął z rąk braci swojej ostatniej żony, a niedoszłej ofiary. Jak się okazało, był wielokrotnym mordercą, podobnie jak jego przodkowie. Nienaturalny kolor brody księcia był symbolem wewnętrznego zepsucia bohatera, a także jego nienaturalności w szerszym ujęciu (m.in. sugestie demoniczności przez drobne elementy magii).

Prawdopodobnie wywodzi się od autentycznej postaci (Gilles’a de Rais) francuskiego arystokraty, stronnika Joanny d’Arc, który został skazany i stracony za herezję i morderstwa, popełniane również na dzieciach.

Występowanie w innych dziełach | edytuj kod

Sinobrody jest bohaterem opowiadania Angeli Carter pod tytułem Krwawa komnata (The Bloody Chamber). Autorka bawi się w nim konwencjami i oryginalną historią Perraulta, co prowadzi do zaskakujących spostrzeżeń dotyczących m.in. relacji między płciami.

Sinobrody jest bohaterem powieści słoweńskiego pisarza i reżysera Vinka Möderndorfera pod tytułem Miłości Sinobrodego (Ljubezni Sinjebradca). W utworze tym Sinobrody to racjonalista i materialista, który traktuje kobiety jak towar i zdobycz. Muszą być pojętne, wszystkie są z niższych warstw społecznych, samotne. On jest ich „wybawcą”, rozwiązuje ich problemy socjalne, wymagając w zamian, aby były do jego pełnej dyspozycji. Dopiero w areszcie uzmysławia sobie pustkę swojego życia.

Sinobrody pojawia się w komiksie Baśnie autorstwa Billa Willinghama (scenariusz). W tej historii Sinobrody jawi się jako najbogatszy spośród uciekinierów ze świata baśni. Jak sam twierdzi, zerwał ze zwyczajem mordowania swych żon. Postać również występuje w grze The Wolf Among Us opartej na twórczości Willinghama.

Jest też bohaterem opery Zamek Sinobrodego.

Do baśni o Sinobrodym nawiązuje też film Ernsta Lubitscha Ósma żona Sinobrodego.

Występuje w książce autorstwa Christie Golden pt. Assassin’s Creed: Heresy (Assassin’s Creed: Herezja) jako postać walcząca u boku Joanny d’Arc.

Do postaci Sinobrodego jest wiele odniesień w innych tekstach kultury.

Kontrola autorytatywna (dzieło literackie):
Na podstawie artykułu: "Sinobrody" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy