Sirmium


Sirmium w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Pozostałości pałacu cesarskiego w Sirmium

Sirmiumstarożytne miasto greckie, rzymskie i bizantyjskie nad rzeką Sawą, ważna twierdza broniąca północnej granicy Cesarstwa Rzymskiego, obecnie Sremska Mitrovica w Serbii.

Spis treści

Historia miasta | edytuj kod

Prefektura Ilirii (318–379) ze stolicą w Sirmium

Miasto znajdujące się na ziemi Ilirów zostało podbite przez Rzymian w I w. p.n.e. W I w. n.e. uzyskało status kolonii obywateli Rzymu i stało się ważną strategicznie twierdzą w prowincji Panonia, której była stolicą. W 103 r. Panonia została podzielona na dwie prowincje: Górną i Dolną, a Sirmium stało się stolicą Dolnej Panonii. W 296 r. w wyniku reformy administracyjnej Dioklecjana Sirmium stało się stolicą prowincji Pannonia Secunda. W 293 r. Sirmium – jedną z czterech stolic cesarstwa (obok Trewiru, Mediolanu i Nikomedii). W 318 r. Sirmium stało się stolicą prefektury Ilirii (do r. 379), a następnie, po podziale Ilirii na dwie części, weszło w skład prefektury Italii. Od IV w. miasto było ważnym centrum chrześcijaństwa – siedzibą episkopatu. W mieście znajdował się pałac cesarski, arena do wyścigów konnych, mennica, amfiteatr, teatr, łaźnie publiczne, świątynie, pałace, luksusowe wille i warsztaty rzemieślnicze.

W końcu IV w. Sirmium zostało przejściowo opanowane przez germańskich Gotów, ale powróciło później do Cesarstwa Bizantyjskiego. W 441 r. zostało podbite przez Hunów, po czym przez ponad wiek pozostawało w rękach różnych ludów barbarzyńskich, takich jak Ostrogoci i Gepidowie, będąc nawet przez krótki czas stolicą państwa Gepidów. Od 567 r., kiedy Gepidzi zostali pokonani przez koalicję Longobardów i Awarów, Sirmium powróciło do Cesarstwa Bizantyjskiego.

Awarowie, po usadowieniu się w latach 567-568 na terenie Niziny Węgierskiej, nieustannie atakowali Sirmium, które broniło im wejścia na teren cesarstwa. Ostatecznie w 582 r. Awarowie zdobyli Sirmium[1], kończąc jego antyczną historię. Zwycięzcy zagwarantowali mieszkańcom bezpieczeństwo, jednak zażądali, aby ci opuścili miasto, pozostawiając cały dobytek oraz zapłacili trybut w wysokości 240 000 solidów. Po jego uiszczeniu mieszkańcy udali się do Salony[2]. Upadek Sirmium umożliwił Awarom, a wraz z nimi i Słowianom, posuwanie się na południe wzdłuż wybrzeża Adriatyku i w konsekwencji zajęcie całej Dalmacji w ciągu pierwszej połowy VII w.

Pozostałości antycznego miasta znajdują się pod zabudową dzisiejszej Śremskiej Mitrowicy.

Znani mieszkańcy | edytuj kod

Dziesięciu cesarzy urodziło w się w mieście lub bliskiej okolicy:

Ostatni cesarz zjednoczonego Rzymu Teodozjusz I Wielki (378-395), urodzony w rzymskiej prowincji Hispania, w Sirmium został obwołany cesarzem.

W czasie pełnienia przez miasto funkcji stołecznej prowincji lub jednej ze stolic cesarstwa wielu innych cesarzy bądź to wykorzystywało miasto jako rezydencję, bądź ogłaszano tu ich władcami. W latach 170-180 cesarz-filozof Marek Aureliusz napisał tu większą część swoich „Rozmyślań”.

W Sirmium zmarła święta Anastazja z Dalmacji.

Przypisy | edytuj kod

  1. Praca zbiorowa pod redakcją naukową Macieja Salamona: Wielka Historia Świata Tom 4 Kształtowanie średniowiecza. T. 4. Oficyna Wydawnicza FOGRA, 2005, s. 22. ISBN 83-85719-85-7.
  2. MichelM. Rouche MichelM., Attyla i Hunowie. Ekspansja barbarzyńskich nomadów, JakubJ. Jedliński (tłum.), Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2011, s. 214, ISBN 978-83-01-16821-6, OCLC 803992072 .

Zobacz też | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (stanowisko archeologiczne):
Na podstawie artykułu: "Sirmium" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy