Siros


Na mapach: 37°26′39,84″N 24°55′06,42″E/37,444400 24,918450

Siros w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Siros, Sira (gr. Σύρος), grecka wyspa w archipelagu Cyklad na Morzu Egejskim, na południowy wschód od Grecji kontynentalnej. Leży w administracji zdecentralizowanej Wyspy Egejskie, w regionie Wyspy Egejskie Południowe, w jednostce regionalnej Siros, w gminie Siros-Ermupoli.

Siros ma powierzchnię 85 km² i ponad 20 000 mieszkańców (2004).

Głównym miastem wyspy jest Ermupoli, handlowe i od 1833 roku administracyjne centrum Cyklad.

Miasto Ermupoli zostało zasiedlone przez uchodźców z Chios i Psary w roku 1821 podczas zakończonej w 1829 roku wojny o niepodległość Grecji. W tym czasie Ermupoli było głównym greckim portem, większym od Pireusu.

Nad miastem dominują dwa wzgórza: wschodnie o nazwie Wrondado i zachodnie o nazwie Ano Siros. Na wzgórzu Wrondado znajduje się dzielnica prawosławna a na jego szczycie stoi ortodoksyjny grecki kościół Anastasis (Zmartwychwstania) wybudowany w 1821 r. Nad wzgórzu Ano Siros rozłożyła się dzielnica katolicka a na jego szczycie znajduje się klasztor Ajos Jeorjos (Św. Jerzego) założony przez Kapucynów a ufundowany w roku 1535 przez króla Francji Ludwika XIII.

Mieszkańcy Siros w prawie równych częściach stanowią wyznawcy prawosławia i katolicy obrządku łacińskiego, co stanowi rzadkość w Grecji. Obie społeczności religijne żyją w zgodzie i wspólnie obchodzą Wielkanoc.

Na podstawie artykułu: "Siros" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy