Skala Palermo


Skala Palermo w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Skala Palermo, a dokładniej Techniczna Skala Palermo Ryzyka Uderzenia (ang. Palermo Technical Impact Hazard Scale) – skala logarytmiczna wykorzystywana przez astronomów do oceny potencjalnego ryzyka uderzenia w Ziemię[1] przelatującej planetoidy, komety lub meteoroidu (są to tzw. obiekty bliskie Ziemi - NEO). Podobna, ale bardziej opisowa, skala Torino jest stosowana w opisach popularnonaukowych.

Wyznaczanie | edytuj kod

Parametr skali Palermo P powstaje z połączenia dwóch rodzajów danych: prawdopodobieństwa uderzenia w Ziemię oraz energii kinetycznej uderzającego obiektu.

Parametr P wyznaczany jest ze wzoru[2]:

P = log 10 p i f B Δ T {\displaystyle P=\log _{10}{\frac {p_{i}}{f_{B}\Delta T}}}

gdzie

  • pi jest prawdopodobieństwem uderzenia obiektu w Ziemię
  • ΔT jest przedziałem czasowym (wyrażanym w latach) podczas którego może nastąpić zderzenie z prawdopodobieństwem pi
  • fB jest tzw. roczną bazową częstotliwością uderzenia.

Roczna bazowa częstotliwość uderzenia jest zdefiniowana jako:

f B = 3 100 E 4 / 5 {\displaystyle f_{B}={\frac {3}{100}}\cdot E^{-4/5}}

i określa roczne prawdopodobieństwo wydarzenia podczas którego nastąpi uderzenie z energią E (wyrażaną w megatonach) co najmniej tak dużą jak danego wydarzenia rozpatrywanego do wyznaczania P.

Skala ryzyka | edytuj kod

Parametr P równy 0 oznacza, że ryzyko uderzenia danego obiektu jest takie samo jak ryzyko bazowe (czyli przeciętne ryzyko stwarzane na przestrzeni lat przez obiekty o tej samej wielkości lub większe od rozpatrywanego)[2]. Parametr P równy +2 oznacza, że ryzyko uderzenia danego obiektu jest 100 razy większe niż ryzyko bazowe. Parametr P niższy niż -2 określa wydarzenia o zaniedbywalnym ryzyku. Uważa się, że już obiekty którym przypisano -2≤P≤0 wymagają uważnego monitorowania.

Aktualnie przelatujące blisko Ziemi obiekty wraz z przypisanym im parametrem P są wyszczególnione na podstronie NASA[3].

Przypisy | edytuj kod

  1. Steven R. Chesley, Paul W. Chodas, Andrea Milani, Giovanni B. Valsecchi i inni. Quantifying the risk posed by potential Earth impacts. „Icarus”. 159, s. 423-432, 2002 (ang.). 
  2. a b The Palermo Technical Impact Hazard Scale (ang.). [dostęp 2014-07-25].
  3. Current Impact Risk: Sentry Risk Table (ang.). [dostęp 2014-07-25].
Na podstawie artykułu: "Skala Palermo" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy